Facebook Veri İhlali Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Facebook Veri İhlali Hakkında Bilmeniz Gerekenler

533 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verileri çevrimiçi olarak sızdırıldı. Bu, dünya nüfusunun büyük bir yüzdesi, bu nedenle hesabınızın veya telefon numaranızın etkilenip etkilenmediğini kontrol etmelisiniz. Kendinizi koruyabilmeniz için size nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Hangi Facebook Verileri Çalındı?

Muhtemelen bilmek isteyeceğiniz ilk şey, ne tür bilgilerin çalındığıdır. Veriler, hesabınızda bulunan hemen hemen her şeyi içerir. İsminiz, telefon numaranız, konumlarınız, doğum gününüz, e-posta adresiniz, ilişki durumunuz, gibi bilgiler içerir.

Bu kişisel veriler çevrimiçi olarak yayınlandı ve nereye bakacağını bilen herkes ücretsiz olarak kontrol edebilir. Çalınan veriler 533 milyon  kullanıcı ABD, İngiltere, Hindistan ve 100’den fazla diğer ülke kullanıcıları bulunuyor. Eğer bir Facebook hesabınız varsa,  endişelenmeniz gereken bir konudur.

Telefon Numaranızın Facebook’tan Çalınıp Çalınmadığını Kontrol Etme

İlk önce telefon numaralarıyla başlayalım. Telefon numaranızın sızıntıya dahil olup olmadığını kontrol etmek için ” The News Each Day” adlı web sitesini kullanabilirsiniz .

Metin kutusuna telefon numaranızı girin. Bitirdiğinizde “Check” i tıklayın.

Telefon numaranız sızıntıya dahil değilse, aşağıda “Sonuç: Telefon numaranız verilerde yok” mesajını görürsünüz.

Numaranız dahilse, en azından Facebook hesabınızı güvenli şifre (Kişisel Şifre Güvenliği Nasıl Şifre oluşturulmalı) oluşturabilirsiniz.  Ayrıca mümkün olduğunda iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmanızı öneririm.

E-posta Adresinizin Facebook’tan Çalındığını Kontrol Etme

E-posta adresinizin sızdırılıp sızdırılmadığını kontrol etmek için ” have i been pwned? ” adlı bir web sitesi kullanacağız .

Maalesef, adresinizin Facebook‘u içermeyen veri ihlallerinde bulunma olasılığınız yüksek. Benim 7 sitede bilgilerim çalınmış ancak önemli siteler değil. Sayfayı aşağı kaydırın ve Facebook‘u arayın. Görmüyorsanız, son sızıntıdan etkilenmediniz demektir. Bilgilerinizin çalındığı diğer siteleri buradan görebilirsiniz.

Eğer Facebook‘un burada listelendiğini görüyorsanız veya diğer ihlallerden endişe duyuyorsanız, şifrenizi değiştirmek ve  mümkün olduğunda iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanmak her zaman daha güvenlidir.

Umarım bu yazım size “Facebook Veri İhlali Hakkında Bilmeniz Gerekenler” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın