Excel ile Web Sitesinden Veri Nasıl Çekilir?

Excel ile Web Sitesinden Veri Nasıl Çekilir?

Microsoft, Veri Türü özelliğini tanıttığında, döviz kuru ve hisse senetleri gibi yalnızca birkaç seçeneğiniz vardı . Seçenekler daha sonra yiyecek, şehirler, bitkiler ve daha fazlasını içerecek şekilde büyüdü. Ama belki de görmek istediğiniz belirli bir veri türünüz vardır ve işte burada özel veri türleri devreye girer.

Microsoft‘un Veri Türü özelliğinden sık sık yararlanıyorsanız, ancak belirli bir kategorinin ortaya çıkmasını istiyorsanız, kolay bir çözüm var. Microsoft Excel’de kendi veri türünüzü oluşturabilirsiniz!

Web Sitesinden Verileri İçe Aktar

Veri sekmesine gidin ve şeridin Verileri Al ve Dönüştür bölümünden  “Web’den” seçiyoruz.

Web sitesinin URL‘sini girin, “Tamam“ı tıklayın ve Excel‘in bağlanması için bir süre bekleyin. Ben Merkez Bankasından çapraz döviz kurlarını çekeceğim.

Veri Sütunlarını Seçin

Gezgin penceresi açıldığında, sol tarafta kaynağınızdan bulunan seçeneklerin listesini göreceksiniz. Her birini sağdaki Tablo Görünümü sekmesinde görüntülemek için tıklayabilirsiniz. Birden fazla öğe kullanmak istiyorsanız, listenin en üstündeki Birden Çok Öğe Seç onay kutusunu tıklayın. Verileri seçtikten sonra, “Yükle” diyerek tablo verimizi Excel‘e aktarıyoruz.

Merkez Bankasının Çapraz kur tablosu Tablo şeklinde gelecektir.

Veri çektiğimiz Merkez Bankasının tablosu güncellendiğinde, eklediğimiz tabloyu ister manuel olarak yenileyebiliriz. Bunun için “Veri” sekmesinde “Tümünü yenile” demeniz yeterlidir. Tablo güncel web sitesindeki veriyi aktaracaktır.

Verileri Otomatik Yenileme

Excel tablomuzda verileri otomatik yenilemek istiyorsak “Veri” sekmesinde “Sorgular ve Bağlantılar” bölümüne tıklıyoruz.

Açılan “Sorgular ve Bağlantılar” bölümünde eklediğimiz tabloya “Sağ tık” ve “Özellikler” diyerek sorgu özelliklerini açıyoruz.

Açılan “Sorgu Özelliklerinde”  “Yenileme sıklığı” onay kutusunu işaretleyerek istediğiniz zamanı ayarlayabilirsiniz.

Dosyayı açarken verileri yenile” onay kutusunu işaretlerseniz Excel tablosunu her açtığınızda veriler otomatik yenilenecektir.

Hepsi bu kadar, artık çapraz döviz kuru tablom otomatik olarak yenilenecektir. 

Umarım bu yazım size “Excel ile Web Sitesinden Veri Nasıl Çekilir?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Bir reklam engelleyici kullanıyor gibisin

Reklamlar bizi ayakta tutar, sizlerin sorunlarını çözmek için hazırlanmış tamamı ücretsiz web sitesinin ayakta kalabilmesi için lütfen web sitesini beyaz listeye ekleyerek bizi destekleyin..

Desteğiniz için teşekkür ederiz....

Kapatmak istemiyorsanız, Kapat diyerek gene sayfamıza devam edebilirsiniz.

AdBlock Belirli Web sitesi için Nasıl Kapatılır?