Çocuklar için en iyi 5 kodlama öğrenebilecekleri uygulamalar

Küçük yaşta kodlama eğitimi almak çocuğun bilişimsel ve algoritmik düşünme becerilerini geliştiriyor.  Bir anlamda, kodlama becerisi çocuklarımıza etraflarını saran bilgisayarlı makinelerle ve büyük veri yığınları ile iletişime geçmelerini, onlara ne yapmaları gerektiğini emredebilmelerini ve onlardan gelen sinyalleri anlayabilmelerini sağlayacak yeni bir ‘dil’ becerisi olacak.”

İngiltere Eylül 2013’te yaptığı değişiklikle ‘kodlama’yı müfredata ekledi. İngiltere Eğitim Bakanlığı, bilgi ve iletişim teknolojileri dersinin müfredatını 5-6, 7-11 ve 11-14 yaş grubu için üç ayrı basamakta düzenledi. ABD’de de kodlama eğitimi ilk, orta ve liselerde veriliyor. Birçok ülke, çocuklara kodlama ve algoritmik düşünme becerisini kazanabilmeleri için ünlü simaların katıldığı ulusal kodlama şenlikleri, robot tasarım/ kodlama yarışmaları gibi çeşitli yöntemler geliştiriyor.

Peki Çocuklarımızı bu teknoloji çağından geri kalmamaları için neler yapmalıyız, elbette hepinizin başında vardır, Bilgisayar veya tabletin başından kalmayan ve sürekli oyun oynayan çocuklar, işte aşağıda vereceğim bu uygulamalar sayesinde hem kendi oyunlarını yapacaklar hemde kendi kodladıkları oyunda oynaya bilecekler,  lafı fazla uzatmadan başlayaşım.

1- Scratch

Platform: Web üzerinden Online (Türkçe)

Ücretsiz

2003 yılında MIT öğrencileri ve çalışanları tarafından tasarlanan Scratch, 8 ila 16 yaşları arası çocuklar için özel olarak yaratılan ilk programlama dillerinden biridir.

Uygulamada görsel olarak programlama dili kullanılıri tasarımları için ses ekleme özelliği ekleyebilir.

2- Tynker

Platform: Web üzerinden Online 

Ücretsiz (Yükseltme seçeneği Ücretli)

Tynker en sevdiğim kodlama uygulamalarından biri arayüzü Scratch ye benziyor, ancak farkları  Scratch programlama yapmak için kurulmuş, Tynker Programlama öğrenmek için, Uygulama öğrenciye öğretmek için ders planı doğrultusunda gidiyor. Kademe, kademe atlıyorsunuz.

 

3- Hopscotch

Platform: IOS uygulamalı (Tablet ve Telefon)

Ücretsiz 

Hopscotch da diğer uygulamalar gibi blok yerleştirme üzerine kurulu, karakterler çok fazla olmamasına karşın gayet başarılı, daha önce kodlama deneyimi olmayan öğrenciler için özel bir program modülü uyguluyor.

4- Kodable

Platform: Web ve IOS ve Android üzerinden  (Türkçe)

Ücretsiz

Özellikle küçük yaş çocuklar iin tasarlanmış bu uygulama 5-7 yaş arası çocuklar için çok kapsamlı programları bulunuyor, kod öğrenme tabanlı olan platform gayet başarılı.

 

5- Code

Platform: Web  (Türkçe)

Ücretsiz

Tamamen Türkçe olan uygulama Microsoft destekli Okullarda’da kullanılan Code Çocuklar için eşsiz bir kod öğrenme kaynağı

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın