Bilgisayarı Hızlandırmak için kullanılacak Programlar 2017

Bilgisayarım çok yavaşladı onu nasıl hızlandıra bilirim diyenler bu makalede bu soruna çözüm bulacaksınız.

Cep telefonu kullanan herkes bilir kullandığımız programlar belirli bir yer kaplar ve bunların geçici dosyaları olur, buda telefonumuzun hafızasının dolmasını sağlar 3. taraf yazılımları ile bunları temizleriz ve telefonumuzun hızlanmasını sağlarız.

İşte bahsedeceğim uygulamalarda Windows tarafında bu işe yarıyor, her gün web sayfalarına gireriz veya program ekleriz Word, Excel, açıp kapatırız, işte bu yaptığımız her hareket Windows’un TEMP dosyası dediğimiz bölüme bir artık bırakması demek, bu artıklar aştıkça bilgisayarımız yavaşlayacaktır, yapacağımız  işlem ise bu TEMP dosyasını temizlemek ve Bilgisayarı rahatlatmak.

Tabi bu temzileme işlemini elle yapmayacağız çünkü bilmeden Windows tarafında işe yarayan bir dosyayı silmemize neden olabilir.

Programlara kısaca bahsederek geçelim

1- System Mechanic

System Mechanic sorunları onarmaya yönelik tam bir denetim sağlıyor. “Repair All” düğmesine basarak tüm işi programa bırakabilir, veya onarım bölümleri içine girerek sorunları tek tek çözebilirsiniz.

System Mechanic’de yer alan bir “araç kutusu” ise araçları kategorilere göre ayırıyor ve bu sayede örneğin sisteminizin performansını artırmak için hangi aracı kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekmiyor.

 

2- CCleaner

Benim en çok tercih ettiğim programdır, kullanımı çok basit ve neyin temizlenip neyin temizleyemeyeceğinizi siz karar veriyorsunuz, Regedit ve başlangıç programlarını da Optimize edebiliyorsunuz.

 

3- Advanced SystemCare

Advanced SystemCare bakım programları arasında en kapsamlı olanlardan bir tanesi oldukça kapsamlı olan program sistem dosyasından tutunda Regedit dosyalarına kadar müdahale edebiliyorsunuz, ancak program sanıldığı kadar masum değil, bir yandan Windows dosyanızı onarırken diğer yandan IOBIT uygulamalarını size yükletmek için neredeyse 40 takla atıyor, sistem tarafına bakıldığında oldukça muazzam bir bellek harcıyor, o yüzde fazla tercih etmiyorum.

 

Kişisel Not: Antivirüs uygulamalarının temizleme ve hızlandırma yazılımlarını kullanmayın, çünkü amaçları bu tarz yazılımlarla kendi uygulamalarını bir şekilde size kullandırmaya çalışmaları, örnek olarak AVG nin temizleme programı kurdum yaptığı iş diğerleriyle aynı ancak yüklerken Antivirüs ve Web site aracınıda beraberinde kuruyor, Unutmayın çok Antivirüs kurmak çok koruma sağlamaz yavaşlama sağlar.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT