Windows’da “System32” ve “SysWOW64” Klasörleri Arasındaki Fark Nedir?

Windows’un 64 bit sürümlerinde , iki ayrı Program Files klasörleri vardır. Ayrıca, DLL kitaplıklarının ve yürütülebilir dosyaların depolandığı iki ayrı sistem dizini bulunur : System32 ve SysWOW64, System32 64-bit dosyaları barındırır ve SysWOW64 32-bit dosyaları barındırır.

System32 Nedir?

System32 dizini, Windows sistem dosyaları, programları tarafından kullanılan .DLL kitaplık dosyaları ve Windows’un bir parçası olan .EXE yardımcı programlarını içerir. Burada bulabileceğiniz dosyaların çoğu Windows işletim sisteminin bir parçası olsa da, üçüncü parti yazılım programları bazen kendi DLL dosyalarını bu klasöre de yüklemektedir.

Sisteminizde çalışan uygulamalar, Program Files klasörünüzde veya başka yerlerde kurulabilir, ancak genellikle System32 klasöründen sistem çapında kitaplıklar oluşturur.

32-Bit ve 64-Bit Dosyalarını Ayırmak

Windows’un 64 bit sürümünde, 64 bit program ve dosyaları içeren bir C: \ Program Files klasörü ve 32 bit program ve dosyaları içeren bir C: \ Program Files (x86) klasörü bulunur. 64 bitlik programların 64 bitlik DLL dosyalarına ihtiyaç duyması ve 32 bitlik programların 32 bitlik DLL dosyalarına ihtiyaç duyması nedeniyle bu dosyaların ayrılması gerekmektedir.

Bir 32 bitlik program ihtiyaç duyduğu bir DLL dosyasını yüklemeye başlarsa, 64 bitlik bir sürümü bulur ve yüklemeyi denerse, çökecektir. 64-bit ve 32-bit yazılımları iki farklı Program Dosyası klasörüne ayırarak Windows, karışık olmamalarını ve sorunlara neden olmamalarını sağlar.

Ancak, tüm DLL dosyaları Program Files’ta depolanmaz. Windows’da bulunan birçok sistem genelinde kitaplık C: \ System32‘de depolanır ve bazı programlar kendi kitaplık dosyalarını da buraya atmaktadır. Windows’un ayrı 32-bit ve 64-bit Program Files klasörleri olduğu gibi, System32 klasörünün ayrı 32-bit ve 64-bit sürümleri vardır.

System32 ve SysWOW64

32-Bit bir bilgisayarda, tüm 32-bit programlar dosyalarını C: \ Program Files içinde depolar ve sistem genelinde kitaplık konumu C: \ System32 olur.

64-bit bir bilgisayarda, 64-bit program dosyaları C: \ Program Files‘da saklanır ve sistem içinde C: \ Windows \ System32 klasörü 64-bit kütüphaneleri içerir. 32-bit programlar dosyalarını C: \ Program Files’da (x86) depolar ve sistem içinde C: \ Windows \ SysWOW64 klasörüdür.

Buradan bakıldığında çok karmaşık görülebilir. “32” Adına rağmen, System32 klasörü 64-bit kitaplıkları içerir. Ve adı 64 olmasına rağmen, SysWOW64 klasörü 32-kitaplıkları içerir, bu sadece 64 bit Windows sürümlerinde geçerlidir.

Genel olarak bunu bilmenize gerek yoktur. Kullandığınız Windows işletim sistemi ve programları otomatik olarak dosyaları doğru yere yerleştirir ve doğru klasörü kullanır. Bununla birlikte, elle bir DLL dosyasını doğru konuma yüklemeniz veya bir DLL dosyasının yüklü olduğu yeri bulmanız gerekiyorsa-ki bu çok nadirdir-hangisinin ne olduğunu bilmeniz gerekir.

WOW64 Nedir ?

Buradaki “WOW64” kısmı, işletim sisteminin bir parçası olan Microsoft’un “Windows 32-bit veya Windows 64-bit” yazılımı olduğunu belirtir.

Örneğin, Windows’un 64 bit sürümüne 32 bitlik bir program yüklerseniz ve C: \ Program Files klasörüne yazmaya çalışırsanız, WoW64 o programa C: \ Program Files (x86) ya yüklenmesini işaret eder. Ve eğer C: \ Windows \ System32 klasörüne erişmek istiyorsa, WoW64 onu C: \ Windows \ SysWOW64‘e yüklemesini sağlar. Windows bunu bir dosya sistemi yeniden yönlendiricisi kullanarak yapar .

Peki neden System32 64-bit ve SysWOW64 32-bit ?

Tüm yazı bize milyon dolarlık soruyu akla getiriyor: “System32” klasörü neden 64-bit ve SysWOW64 32-bit’dir ?

Cevap, birçok 32-bit uygulamaların C: \ Windows \ System32 dizinini kullanacak şekilde kodlanmış olması gibi görünüyor. Geliştiriciler, Windows’un 64-bit sürümleri için bu uygulamaları yeniden derlediklerinde C: \ Windows \ System32 dizinini kullanmaya devam ettiler.

Microsoft, kısaca geliştiricilere ve ekip çalışanlarına zahmet olmasın diye  “System32” yi standart sistem kitaplığı dizini olarak bıraktı. “SysWOW64” adlı WoW64 katmanı altında çalışan uygulamalar için yeni bir kütüphane dizini yarattılar. Bu şekilde düşündüğünüzde ad daha mantıklı geliyor.

Microsoft, 90’lı yıllarda C: \ Windows \ System32 olarak adlandırdığında bunu görmüş olmayabilir, Ancak günümüzde korsanlar bu tersliği çok güzel bir şekilde kullanıyorlar, 32 bit dosyasına 64 bit yüklediklerinde o meşhur mavi ekranı alıyoruz 🙂

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

5 thoughts on “Windows’da “System32” ve “SysWOW64” Klasörleri Arasındaki Fark Nedir?”

  1. kübra çemlek

    merhaba. ben bi hata ile karşılaiıyordum dll hatası. video izleyerek indirdiğim dll klasörünü syswow64 de attım. bundan sonra ise beim pc 2 3 sanıyede açılıyordu normalde bu işlemden sonra 2 3 dk da açılmaya başladı. format attım düzelmedi. press esc ekranın kalıyor . lütfen yardım edin

  2. merhabalar benm 2 küsr gb wow 64 vardı oyunda eeror aldım okuduğum biyere göre syswow64 ü sildim ama yarısı silindi gerisine izin vermedi 1.5 gb kaldı oyunlar açılmıyor lütfen yardım edin babam farkeetmeden

    1. Bir sistem dosyasını silgiğiniz için ancak bilgisayara fotmat atıp dosyaları geri getirmeniz lazım
      sistem dosyaları silindiği için windows artık eksik dosya ile öalışamayacağı için size sorun olucaktır

Bir Cevap Yazın