Windows Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows yüklü bilgisayarınızın ekranının (veya bir bölümünün) ekran resmini çekmeniz gerekiyorsa, ekran görüntüsü alma zamanı gelmiştir. Windows ile gelen yerleşik ekran görüntüsü özelliklerini veya üçüncü taraf araçlarını kullanabilirsiniz. İşte Ekran görüntüsü almanın birkaç farklı yolu.

Tüm Ekranın görüntüsünü alalim: Print Screen‘e basın

Windows‘un önceki sürümlerinde olduğu gibi, Print Screen (PrtScn) tuşuna basarak tüm ekranınızın bir görüntüsünü kopyalayabilirsiniz . Bazen, Print Screen tuşu klavyenizde “PrtScn” veya “PrtScrn” olarak etiketlenir.

Bir Görüntüyü Dosya Olarak Kaydetme: Windows+Print Screen’e basın

Bir ekran görüntüsünü anında PC’nize bir görüntü dosyası olarak kaydetmek isterseniz, klavyenizde Windows+PrtScn‘ye basın. Windows tam ekran bir ekran görüntüsü alacak ve bunu otomatik olarak klasöre “Ekran Görüntüsü.png” adlı bir PNG dosyası C:\Users\[User Name]\Resimler\Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedecektir.

Etkin Pencereyi Panoya Kopyalayın: Alt+Print Screen tuşlarına basın

Etkin olan pencereyi panoya çekmek istiyorsanız (seçmek veya bir görüntüyü kırpmak zorunda kalmadan), klavyenizde Alt+PrtScn tuşlarına aynı anda basın. Panoya girdikten sonra, ekran görüntüsünü Microsoft Paint, Adobe Photoshop gibi görüntüleri alacak herhangi bir uygulamaya veya uygulamasına Ctrl+V tuşuna basarak  yapıştırabilirsiniz .

Ekranın Belli Bir Kısmının Görüntüsünü Alın: Windows+Shift+S tuşlarına basın

Kendi seçtiğiniz ekranınızın belirli bir bölümünü yakalamak isterseniz, özel bir Windows ekran görüntüsü alma aracını kullanabilirsiniz. İstediğiniz zaman klavyenizde Shift+Windows+S tuşlarına basın. Ekran kararacak ve ekranın üst orta kısmında küçük bir araç çubuğu göreceksiniz. Soldan sağa, seçeneklerin yaptığı:

  • Dörtgen Biçimli Alıntı: Yakalamak için ekranın dikdörtgen şeklindeki serbest biçimli bir alanını seçin.
  • Serbest Biçimli Alıntı: Ekran görüntüsü olarak düzensiz bir şekil seçin. Düzensiz şeklin etrafındaki alan (dikdörtgen resimde), yapıştırdığınızda siyah olacaktır.
  • Pencere Alıntısı: Bir uygulama penceresi seçin ve sadece o pencereyi yakalayın.
  • Tam Ekran Alıntısı:  Print Screen’e tek başına basmaya benzer şekilde, bu seçenek tüm ekranınızın ekran görüntüsünü yakalar.

Örneğin, ekranın dikdörtgen bir seçimini yakalamak için, araç çubuğunda, köşesinde artı işareti bulunan bir dikdörtgene benzeyen en soldaki simgeye tıklayın.

Ardından, imlecinizi yakalamak istediğiniz yerin yakınına getirin. Mouse Sol düğmesini tıklayıp basılı tutun, ardından kaydetmek istediğiniz dikdörtgen alanı seçene kadar Mousenizi (veya izleme dörtgeni üzerindeki parmağınızı) sürükleyin.

Mouse düğmesini bıraktığınızda, seçtiğiniz alan panoya kopyalanacaktır. Bildirimleri açtıysanız, ekranın köşesinde Alıntı ve Taslak adında küçük bir açılır pencere göreceksiniz. Tıklarsanız, az önce çektiğiniz ekran görüntüsü, not ekleyebileceğiniz, kırpabileceğiniz veya kaydedebileceğiniz Alıntı Aracı uygulamasında açılacaktır.

Windows işletim sistemi kendi ekran görüntüsü özelliklerine sahip olsa da bir üçüncü taraf ekran görüntüsü programı yükleyerek yeni özellikler ve esneklik kazanabilirsiniz.

Windows için kullanılabilen düzinelerce ücretsiz ekran görüntüsü uygulaması arasında, iyi bir başlangıç ​​noktası olarak Lightshot‘ı öneriyorum. Ücretsizdir ve birkaç farklı ekran görüntüsü klavye kısayolu için farklı yakalama ve çıktı seçenekleri mevcuttur.

Bu yazım size “Windows Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın