Windows 10’nu Windows 7, 8 ve 8.1 in Ürün Anahtarı ile yükleyin

Windows 10'nu Windows 7, 8 ve 8.1 in Ürün Anahtarı ile Ücretsiz Yükleyin

Microsoft Windows 10’un 2015’teki ilk Kasım ayı güncellemesinin bir parçası olarak, Windows 10 veya Windows 8 ve 8.1 anahtarlarını kabul edecek şekilde Windows 10 yüklemesini değiştirdi. Bu kullanıcıların temiz bir Windows 10 kurulumu gerçekleştirmesine ve kurulum sırasında geçerli bir Windows 7, 8 veya 8.1 anahtarı girmesine izin verildi. Daha sonra Windows 10, bu anahtarı Microsoft‘un sunucularına bildirir ve Windows 10’un etkinleştirme sunucuları, Windows 10‘u ücretsiz olarak kullanmaya devam etmek için PC’nize bir  “dijital lisans” verir.

Yükleme işlemi sırasında bir anahtar girmeseniz bile, Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Etkinleştirme bölümüne gidip Windows 10 ürün anahtarı yerine bir Windows 7 veya 8.1 anahtarı girebilirsiniz. Böylelikle bilgisayarınız bir dijital hak kazanacaktır.

Not: Microsoft, bu yükseltme yöntemiyle ilgili herhangi bir açıklama yayınlamamıştır. Microsoft’un yakında bu uygulamayı devre dışı bırakması olasıdır, ancak Microsoft’un Windows 10 yükseltmesini teşvik etmek için bu uygulamayı sürdürmesi de mümkündür.

Windows 10'u Almak için Windows 7, 8 veya 8.1 Anahtarını Kullanma

Bu işlem çok kolaydır. İlk önce bir Windows 7, 8 veya 8.1 anahtarına ihtiyacınız olacak. Etrafta kutu ürün varsa, lisans numarası üzerinde yazayordur. Kutu ürün yok ise Bilgisayarınızda kullandığınız Windows 7, 8 veya 8.1 de ürün anahtarını bulmak için Daha önce yazdığım makaleye bakabilirsiniz.

Programı Buradan indirebilirsiniz.

Devam etmeden önce önemli dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun. Yükseltme yüklemesi gerçekleştirmeyi planlasanız bile bir sorun olabilir. Özellikle yeni bir işletim sistemi kurarken yedekleme yapmak her zaman iyi bir fikirdir.

Windows 10 yükleme ortamı oluşturacağız. Bunu Microsoft’un Windows 10 medya oluşturma aracıyla yapabilirsiniz . “Başka bir PC için kurulum ortamı oluştur” u seçtiğinizde araç önyüklenebilir bir USB flash sürücü oluşturmayı veya önyüklenebilir bir DVD yazdırmayı önerecektir.

Yada Microsoft‘un Windows 10 medya oluşturma aracıyla uğraşmak istemiyorsanız Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir? adlı makalemden direk ISO dosyasını indire bilirsiniz.

Yükleme medyasından başlatmak istediğiniz Usb bellek cihazını bilgisayara yerleştirin . Windows 10’u normal şekilde adımları takip ederek yükleyin. 

Bir ürün anahtar girmeniz istendiğinde, Windows 7, 8 veya 8.1 anahtarını girin “veya ürün anahtarını kurulum bittikten sonra girebilirsiniz“. Yükleyici bu anahtarı kabul edecek ve yükleme işlemi normal şekilde devam edecektir.

Windows 10’u yükledikten sonra, Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Aktivasyon bölümüne gidin ve PC’nizin lisansı doğruladığına bakabilirsiniz.

Eğer kurarken Lisans numarası girmediyseniz Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Aktivasyon bölümüne girerek Lisans numarası ile aktivasyon yaptırabilirsiniz.

Ayrıca bilgisayarınızda bir Microsoft hesabıyla da oturum açabilirsiniz; bu anahtar Microsoft hesabınızla ilişkilendirilir ve Windows 10’u daha sonra yeniden kurmanız gerekirse dijital lisansınızı yeniden etkinleştirmeniz kolaylaşır .

Bu kadar basit.

Önemli Not: Bireysel kullanıcılarda kullanmış olduğunuz Bilgisayar yapışık lisans numarası veya kutu ürün  var ise bunu kullanabilirsiniz. dışarıdan veya arkadaşınızdan aldığınız seri numaralarını kullanırsanız Windows 10 için girdiğiniz lisanslar geçersiz sayılacaktır.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın