Windows 10 Klavyeniz veya Fareniz Çalışmıyorsa Ne Yapabilirsiniz?

Windows 10 Klavyeniz veya Fareniz Çalışmıyorsa Ne Yapabilirsiniz?

Klavye ve fare arızaları, özellikle düzenli kullanımda nadir görülür. Klavyeniz veya fareniz Windows 10 PC’nizde çalışmayı durdurduysa, sorunu çözmek için izleyebileceğiniz birkaç adım var.

Donanımınızı Kontrol Edin

Başka bir şeyler denemeden önce donanımınızı iyice kontrol etmeniz gerektiğini söylemeye gerek yok sanırım.

Tüm cihaz bağlantılarınızı dikkatlice kontrol ederek başlayın. Klavyeniz veya fareniz doğru takılıysa, başka bir USB portuna değiştirmeyi deneyin. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, üstteki fonksiyon tuşlarını kullanarak klavyenizi veya farenizi yanlışlıkla devre dışı bırakmadığınızdan emin olun.

Kablosuz bir klavyeniz veya fareniz varsa, pillerin doğru çalışması için yeterli şarj olduğunu kontrol edin. 

Son olarak, klavyenizi veya farenizi farklı bir PC’de deneyin veya alternatif bir klavye veya fare deneyin. Her iki durumda da, klavyeniz veya fareniz çalışıyorsa (veya bunun yerine alternatifler işe yarıyorsa), sorunun PC’nizde olduğunu varsayabilirsiniz.

Windows'da Kötü Amaçlı Yazılımları Denetleme

Kötü amaçlı yazılım bazen Windows 10’da klavyenizi veya farenizi kullanmanızı engelleyebilir. Bu aygıtları devre dışı bırakan kötü amaçlı yazılım bulaşması, bilgisayarınızı kullanımınızı engelleyecektir.

Bu durumda, Windows’u kötü amaçlı yazılım taraması yapmanız gerekir, veya kendi virüsten koruma yazılımınızı kullanabilirsiniz.

Biz Windows’u kötü amaçlı yazılım taramasından devam edelim.

Başlamak için, Windows Başlat menüsüne sağ tıklayarak ve “Ayarlar” düğmesini tıklatarak Windows ayarları menünüze erişin.

Buradan, Güncelleme ve Güvenlik

Burada ise Windows Güvenliği> Virüs ve Tehdit Koruması seçeneklerini tıklayın.

 “Hızlı Tarama” düğmesinin altındaki “Tarama Seçenekleri” düğmesine dokunun

Tarama Seçenekleri” menüsünde, “Windows Defender Çevrimdışı Tarama” seçeneğini seçin.

İşlemi başlatmak için “Şimdi Tara” yı tıklayın.

Windows yeniden başlatılacak ve PC’nizin derin taramasına başlayacaktır. Bu işlemin tamamlanması biraz zaman alabilir. Tamamlandıktan sonra, bilgisayarınızda algılanan kötü amaçlı yazılım otomatik olarak kaldırılmalıdır.

Daha sonra “Virüs ve Tehdit Koruması” menüsünde “Koruma Geçmişi” seçeneğini tıklayarak tarama geçmişinizi kontrol edebilirsiniz.

Klavyenizi ve Fare Sürücülerinizi Zorla Yeniden Yükleyin

Windows, klavyeniz ve farenizin sürücülerini otomatik olarak kurar, ancak Windows’u bu sürücüleri yeniden yüklemek bazen düzgün çalışmalarını engelleyen sorunları çözebilir.

Klavye ve fare sürücülerinizi yeniden yüklemek için, Windows Başlat menüsü düğmesine sağ tıklayın ve “Aygıt Yöneticisi” seçeneğini seçin.

Windows Aygıt Yöneticisi, PC’nize bağlı tüm aygıtları hem dahili hem de harici olarak listeler. Klavyeniz “Klavyeler” kategorisinde, fareniz ise “Fareler ve Diğer İşaret Aygıtları” kategorisinde listelenir.

Windows‘u bu aygıtların sürücülerini yeniden yüklemek için, genişletmek üzere bu kategorilerin her birinin yanındaki oku tıklatın. Cihazınıza sağ tıklayın ve ardından “Cihazı Kaldır” seçeneğini tıklayın.

Tekrar kullanana kadar aygıta erişimi kaybedeceğinizden, ilk önce klavyenizi kaldırın en son Farenizi  kaldırmak en iyisi olacaktır.

Onay penceresi açılır, iletişim kutusundaki “Kaldır” düğmesini tıklatarak cihazı kaldırmak istediğinizi onaylayın.

Daha önce de belirttiğim gibi, yükleme işlemi başladıktan sonra, yeniden başlatılıncaya kadar bu aygıtların çalışması durur.

Kapatma veya yeniden başlatma işlemini başlatmak için güç düğmesine basın. Yeniden başlatıldıktan sonra, klavye ve fare sürücüleriniz otomatik olarak yeniden yüklenmelidir.

Ekran Klavyesini Etkinleştirme

Windows 10’daki bir başka kullanışlı erişilebilirlik özelliği de ekran klavyesidir . Klavyeniz çalışmıyor, ancak bir fareye erişiminiz varsa (veya ekranınız dokunmatik özelliği var ise), bu özelliği kısa süreli bir çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Ekran klavyesine kolay erişim için Windows görev çubuğuna sağ tıklayın ve “Dokunmatik Klavye Düğmesini Göster” i tıklayın.

Görev çubuğu bildirimlerinizde, ekran klavyesini kolayca göstermek veya gizlemek için bir simge görünür.

Bu seçenek etkinken, tıkladığınızda ekranınızın alt kısmında ekran klavyesi açılır.

Dokunmatik ekranlı cihazlarda kullanımı daha kolay olacaktır, ancak çalışan bir fareniz varsa, tipik klavyenizdeki gibi her bir tuşa tıklamanız gerekecektir.

Klavyeyi kapatmak için sağ üstteki “X” düğmesinden kapatabiliriniz..

Eğer tüm bu yaptıklarınıza karşılık halen kalvyeniz veya Fareniz çalışmıyor ise cihazınızı değiştirmeniz gerekecek. 🙁

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın