Windows 10 ‘da Zamanlanmış Görev Nasıl Oluşturulur

Windows 10'da Zamanlanmış Görev Nasıl Oluşturulur

Windows ailesindeki akıllı bir özellik, zamanlanmış görevdir. Bu özelliği, Görev Zamanlayıcı oluşturmak ve çalıştırmak için Windows 10’da da kullanabiliriz. Teams, Office, programlar, belgeler gibi görev zamanlayıcı aracını kullanarak zamanlanmış görevi oluşturabilir ve çalıştırabilir.

Görev zamanlayıcı, kullanıcının herhangi bir belirli tarih ve saatte veya belirli bir olay meydana geldiğinde herhangi bir görevi otomatik olarak oluşturmasına ve çalıştırmasına olanak tanır.

Görev planlayıcısını kullanmadan önce, ilk olarak, içindeki tetikleyicilerin ve eylemlerin neler olduğunu bilmeniz gerekir.

Tetikleyici
Tetikleyici, bazı olaylar meydana geldiğinde belirli bir programı otomatik olarak yürütecektir.
 
Görev planlayıcının iki tür tetikleyicisi vardır: zaman tabanlı tetikleyici ve olay tabanlı tetikleyici.
  • Zamana dayalı tetik: görevleri belirli bir zamanda gerçekleştirmek için kullanılır.
  • Olay tabanlı tetik: herhangi bir sistem olayı meydana geldiğinde bir görevi gerçekleştirmek için kullanılır.
Hareketler

Eylem, bir program başlatma, posta gönderme ve mesajı görüntüleme gibi bir sistemde tetikleyiciler yürütüldüğünde meydana gelen süreçtir.

 
Bu anlatım size Windows 10’da zamanlanmış görevin nasıl oluşturulacağı ve çalıştırılacağı konusunda çeşitli yollar gösterecektir.
Temel Görevi Oluşturma

Başlat‘ı açın Windows Yönetimsel Araçları altında Görev Zamanlayıcı programına tıklayın

Görev Zamanlayıcı Kitaplığı” na sağ tıklayın ve “Yeni Klasör” seçeneğine tıklayın.

Yeni klasörün adını girin ve “Tamam” düğmesine tıklayın.

Görev Zamanlayıcı Kitaplığı> Oluşturduğunuz Klasöre tıklayıp, ardından Sağ tarafta bulunan “Temel Görev Oluştur” u tıklayın.

herhangi bir isim” yazarak Görev Adını girin ve ileriyi tıklayın.

Görevinizin ne zaman başlamasını istediğinizi seçin ve ileriyi tıklayın.

Görevin Başlangıç tarihini, günlerini ve saatini ayarlayın ve İleri’ye tıklayın. Ben haftalık olarak seçim yaptım haftanın belirli günleri ve aynı saate içerisinde belirttiğim belgeyi aç diyeceğim siz farklı seçimler yapabilirsiniz.

Çeşitli eylemler listesinden “Bir program başlat” seçeneğini seçin ve ardından ileriye tıklayın.

Gözat Düğmesine tıklayın ve istediğiniz Programı veya dosyanın yolunu belirtin.

Görevi tamamlamak için Bitir düğmesine tıklayın.

Hepsi bu kadar, artık belirttiğiniz program veya dosya istediğinin gün ve saatte açılacaktır.

Umarım bu yazım size Windows 10’da Zamanlanmış Görev Nasıl Oluşturulur için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

2 thoughts on “Windows 10 ‘da Zamanlanmış Görev Nasıl Oluşturulur”

  1. Merhaba Cem bey, Görev Zamanlayıcı daki “Temel Görev Oluştur” ile “Görev Oluştur” seçenekleri arasındaki fark nedir ?
    Örneğin her gün belirli saatlerde programın çalıştırılması zamanlanacaksa hangisini seçmemiz doğru olur ? çok teşekkür ederim

    1. Merhaba Gürsel Bey,

      Amaç olarak ikisi de aynı aslında, Temel Görev oluşturma, daha sade hazırlanmış hızlı temel oluşturmak için yapılmış, Görev Oluştur ise daha ayrıntılı seçenekleri olan görev oluştur menüsüdür, belirli bir gün ve saat program çalıştırmak istiyorsanız Temel Görev Oluştur menüsüyle yapabilirsiniz, daha sade ve ayrıntı olmadan.

Bir Cevap Yazın