İPhone ve iPad’de Safari Sekmelerini Otomatik Olarak Kapatma

İPhone ve iPad'de Safari Sekmelerini Otomatik Olarak Nasıl Kapatılır?

Kendinizi iPhone veya iPad‘inizde sık sık unutulmuş düzinelerce açık Safari sekmesi ile buluyorsanız, bunları sıralamak veya daha sonra manuel olarak kapatmak can sıkıcı olabilir . Neyse ki, Safari belirli bir süre sonra sekmeleri otomatik olarak kapatabilirsiniz.

Önce Ayarlar‘ı açın. Safari” yi görene kadar aşağı kaydırın ve dokunun.

Safari ayarlarında, “Sekmeler” bölümünü görene kadar aşağı kaydırın, ardından “Sekmeleri Kapat” a dokunun.

Sekmeleri Kapat” ekranından birinde, açık bir Safari tarayıcı sekmesinin ne kadar açık kalacağını ayarlama seçeneğiniz vardır. Safari ayarlandığında, ayarladığınız süre içinde görüntülenmemiş sekmeleri kapatır ve seçenekler “Manuel“, “Bir Gün Sonra“, “Bir Hafta Sonra” veya “Bir Ay Sonra” şeklindedir. Bu ayar, Özel sekmeler için de geçerlidir.

Size en uygun seçeneği seçin ve üzerine dokunun.

Ayarlar‘dan çıkın. Safari eski sekmelerinizi otomatik olarak kapattıktan sonra bile, bunları  iPhone ve iPad için Safari’deki gizli “Son Kapatılan Sekmeleri Aç” menüsünde bulabilirsiniz. Safari‘de sekme yönetim ekranındaki “+” (artı) düğmesini basılı tutarak kapatılmış sekmelere erişebilirsiniz.

Olası bir dezavantaj olarak, Safari (iOS ve iPadOS 13 itibariyle), otomatik olarak kapatılırlarsa, yakın zamanda kapatılan Gizli Tarama sekmelerini aynı “Son Kapatılan Sekmeler” alanında gruplayacaktır . Son göz atma etkinliğini tamamen gizlemek istiyorsanız, en iyisi Özel sekmeleri kendiniz manuel olarak kapatmak olabilir.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın