Ubuntu Statik IP Adresi Değiştirme

Ubuntu Linux bilgisayarına, yeniden başlatıktan sonra kalıcı bir IP adresinin nasıl verileceği aşağıda anlatıyorum.

Statik IP Adresi Nedir?

İster kablolu bağlantı ister Wi-Fi kullanın, ağınızdaki her şeyin bir IP adresi vardır . IP, İnternet Protokolü anlamına gelir. IP adresi, üç noktayla ayrılmış dört sayıdan oluşan bir dizidir.

Bir cihaz yeniden başlatıldığında veya kapatılıp açıldığında eski IP adresini tekrar alabilir veya kendisine yeni bir IP adresi tahsis edilebilir. Bu DHCP için normaldir ve ağınızın normal çalışmasını etkilemez. Ancak IP adresinden erişmeniz gereken bir sunucunuz veya başka bir bilgisayarınız varsa, IP adresi yeniden başlatmalara değişebileceği için  sorunlarla karşılaşa bilirsiniz.

Ubuntu'da Statik IP Ayarlama

Ubuntu da mevcut ip adresini değiştirmek için aşağıda bulunan adımları takip etmeniz yeterlidir.

Ağ üzerine yeni statik ip tanımlaması yapabilmesi için aşağıdaki kodu yazarak YAML dosyasını metin editörü ile açıyoruz.

Aşağıda bulunan alanları yeni ip adresimize göre belirleyin. Eğer aşağıdaki gibi görünmüyorsa kodu olduğu gibi kopyalayıp yapıştırın ve IP adresini kendinize göre düzenleyin.

# This is the network config written by 'subiquity'
network:
version: 2
renderer: networkd
ethernets:
ens160:
dhcp4: no
addresses:
- 192.168.0.222/20
gateway4: 192.168.0.2
nameservers:
addresses: [8.8.8.8, 8.8.4.4]

Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra “CTRL +X” ile kaydedip (Y) çıkıyoruz.

Karşımıza gelen uyarıda Enter diyerek devem ediyoruz. 

konsola aşağıdaki komutu yazıyoruz.

ve son olarak yaptığımız ayarların kayıt edilmesi için 

yazarak işlemi sonlandırıyoruz.  Tüm işlemlerin ardından “reboot” ile sunucumuzu yeniden başlatıyoruz. Statik ip adresimiz güncellenmiştir.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın