Office 365: “Report Message” “İletiyi Bildir” ile Şüpheli Email’lerin Bildirilmesi

Office 365: "Report Message" "İletiyi Bildir" ile Şüpheli Email'lerin Bildirilmesi

İletiyi Bildir Eklentisi Nedir?

Office 365 e-posta hesabınızın önemsiz olarak işaretlediği iletiler otomatik olarak Önemsiz E-posta klasörünüze taşınır. Ancak, spam gönderenler ve kimlik avı girişimleri sürekli olarak gelişmektedir. Kullanıcıların Gelen kutusuna önemsiz bir e-posta alırlarsa, spam filtrelerinizi geliştirmelerine yardımcı olmak üzere Microsoft’a ileti göndermek için İletiyi Bildir eklentisini kullanabilirsiniz. Önemsiz E-posta klasörünüzde spam olmayan bir e-posta bulursanız, gereksiz değil  olarak işaretlemek, mesajı Gelen Kutunuza taşımak ve Microsoft’un spam filtrelerimizi iyileştirmesine yardımcı olmak için İletiyi Bildir eklentisini kullanabilirsiniz. 

Bu makalede Office 365 kiracınızdaki tüm hesaplara yönetimsel olarak nasıl yükleneceği ve daha sonra gönderilen Önemsiz ve Kimlik Avı iletilerinin nasıl izleneceği ile ilgili talimatlar yer almaktadır.

Microsoft Outlook (Tek Kullanıcı) için Microsoft Önemsiz E-Posta Raporlama Eklentisini yükleyin:

Birinci Seçenek: İndirme ve Yükleme

 1. Eklentiyi bu siteden indirin
 2. İndirilecek doğru sürümü seçin (32 bit veya 64 bit)
 3. İndirmeyi kaydedin ve sihirbazdaki birkaç hızlı adımı kullanarak yükleyin

İkinci Seçenek: Microsoft Office Store’dan Yükleme

 1. Microsoft Outlook açıkken, Eklentiler kategorisinde Mağaza veya Eklenti Edinin adlı bir seçenek için üstteki şerit çubuğuna bakın.

3. Eklenti Edinin simgesine tıklayın . Eklentileri ara alanına İletiyi Bildir girin ve enter tuşuna basın.

4. İletiyi Bildir eklentisine tıklayın ve ekleyin .

5. Bu işlemin yüklenmesi yalnızca birkaç saniye sürer. Tamamlandığında, nasıl kullanılacağına dair kısa bir eğitim için Başlayın seçeneğini çıkacaktır bu alanı kapatabilirsiniz .

Outlook Eklentisini Kullanma

 1. Yeni Rapor İletisi Eklentisi, yukarıda hangi yükleme yöntemini seçerseniz seçin kullanmaya başlamak için artık Outlook şerit çubuğunda görünecektir.

 2. Gelen Kutunuzda bir SPAM iletisi bulun ve ardından Önemsiz veya Kimlik Avı iletisi olup olmadığını seçmek için İletiyi Bildir açılır seçeneğini tıklatın .

 3. Önemsiz veya Kimlik Avı sınıflandırması seçildikten sonra, e-postanın işlendiğini gösteren aşağıdaki mesajı görürsünüz.
   

 4. Birkaç saniye içinde e-posta Gelen Kutunuzdan otomatik olarak gönderilir ve kaldırılır.
 5. Kimlik Avı e-postasının ne olduğunu belirten bir bildirim alabilir ve “ e-posta koruma teknolojilerinin araştırılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak için bu iletinin bir kopyasını Microsoft’a göndermek isteyip istemediğinizi sorabilirsiniz ”Göndermek için Rapor’u tıklayın.
 6. Kullanıcı bir SPAM iletisi her gönderdiğinde bildirimin görünmesini önlemek için kullanıcı, İleti Eklentisini Bildir açılır seçeneğini tıklatıp Seçenekler’i seçebilir .
 7. Seçenekler alanında, kullanıcı her bir gönderim için bilgi istemini engelleyecek raporları otomatik olarak göndermeyi seçebilir .

 8. Değişiklikleri kaydetmek ve çıkmak için Kaydet’i seçin .
Tüm Outlook kullanıcılarına dağıtma: Rapor İletisi Eklentisini tüm kullanıcılara yönetimsel olarak dağıtma.
 1. Microsoft Office 365 Admin Center da Hizmet ve eklentiler sayfasına gidin.
 2. Açılan ekranda Eklentiyi Dağıt tıklayın.
 3. Yeni eklentiyi dağıtma sayfasında Sonraki diyerek devam edelim.
 4. AppSource’ta Uygulama Bul diyerek devam edelim.
 5. Outlook kısmını seçelim ve arama bölümüne Report Message yazalım, bulunan uygulamaya Ekle diyerek işleme devam edelim
 6. Report Message ekranında belirecek bilgilendirme metnini okuyup Devam‘a tıklayalım.
 7. Outlook’ta varsayılan kullanıcı ayarlarından sizin için uygun olanı seçip Devam’a tıklayalım.

 

 

 

8. Eklentiyi hangi kullanıcılara dağıtmak istediğinizi seçin ve Kaydet butonunu tıklayın. Herkeste, belli kullanıcı ve gruplarda seçebilirsiniz.

Kullanıcı Tarafından Bildirilen Önemsiz ve Kimlik Avı E-postalarını Gözden Geçirin
 1. Exchange Admin Center‘a ve “Posta Akışı > Kurallar” menüsüne gidin
 2. Yeni Bir Kural Oluşturun diyelim.
 3. “Ad” kutucuğunda, “Kullanıcı Spam Bildirimi” gibi bir isim verin.
 4. “Şu koşullarda bu kuralı uygula” listesinde “Alıcı adresi şunları içerir” seçeneğini seçin.
 5. “sözcükleri veya sözcük gruplarını belirtin”  ekranında, [email protected] ve [email protected] adreslerini ekleyip Tamam‘a tıklayın.
 6. “Şunu yap…” listesinde “İletinin gizli kopyasını şu kişiye gönder” seçeneğini seçin.
 7. Buraya Office365 de  Yönetici yetkisi rollerine sahip kullanıcıları ve/veya bu raporlamaların bir örneğini alması gereken kişileri seçip Tamam‘e tıklayın.
 8. “Bu kuralı şu önem düzeyinde denetle” için “Orta” seçeneğini seçin.
 9. “Bu kural için bir mod seçin” için “Zorla” seçeneğini seçin.
 10. ve Kaydet diyerek işlemi tamamlıyoruz.
 11. Rapor edilen email’ler, [email protected] ve [email protected] adreslerine iletilir, dolayısıyla oluşturduğumuz kuralla birlikte kullanıcının belirttiği Spam email’leri yollması için ilgili kişilerin de Gizli‘ye eklenmesini sağlamış oluyoruz. Kuralın görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır:

Rapor İletisi Eklentisi aşağıdaki ürünlerle birlikte kullanılabilir:

 • Outlook on the web (OWA)
 • Outlook 2013 SP1
 • Outlook 2016
 • Outlook 2016 for Mac
 • Outlook 2019
 • Office 365 ProPlus ile gelen Outlook
Kullanıcı Tarafından Bildirilen Önemsiz ve Kimlik Avı E-postalarını Gözden Geçirin

Kullanıcıların kendi önemsiz ve kimlik avı e-postalarını bildirmelerini sağladığımıza göre, bu seçeneği kullandıklarından emin olmak isterseniz. Bu alana erişmek için aşağıdaki seçeneği kullanın.

 1. Portal.office.com‘da oturum açın
 2. Güvenlik ve Uyumluluk kontrol panelini açın
 3. Tehdit Yönetimi altında (sol sütun alanı) Pano seçeneğini tıklayın.
 4. Bu alanda, Kullanıcı Tarafından Bildirilen Mesajlar adlı bölümü arayın. Gönderimler bölümünde, gönderen, e-posta konusu, gönderen, gönderen IP’si ve bildirilen ileti türünü (önemsiz veya kimlik avı) görebilirsiniz.

Özet: Bu yazımda, tüm Office 365 kuruluşlarına İletiyi Bildir adlı Outlook Eklentisi hakkında bilgi edindiniz. Ayrıca, kuruluşunuzdaki tüm kullanıcılar için olduğu gibi, tek bilgisayar için de göstermiş oldum umarım faydalı olmuştur herhangi bir sorunuz olursa lütfen yorum kısmına yazmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın