Microsoft’un Yeni Chromium Tabanlı Tarayıcısı Kullanıma Sunuldu

Microsoft'un Chromium Tabanlı Tarayıcısı Kullanıma Sunuldu

Microsoft’un yeni Edge tarayıcısı artık tamamlandı ve  indirilebilir . Bu yeni tarayıcı, Google Chrome’un temelini oluşturan Chromium’u temel alıyor. Windows 10 kullanıcıları, önümüzdeki birkaç ay içinde yeni Edge tarayıcısını Windows Update aracılığıyla otomatik olarak yüklenecek. Ancak siz önce davranmak isterseniz linke tıklayarak indirebilirsiniz

Edge, Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, macOS, iPhone, iPad ve Android için kullanılabilir. Microsoft  gelecekte Linux için Edge’e sözü verdi.

Yeni Edge tarayıcısı, Google Chrome’da bulunan özelliklerin birçoğunu, eski Edge’de bulunan ve stylus ile PDF dosyaları mürekkep desteği gibi özellikler ve Internet Explorer’ı açmadan eski web sitelerine erişmek için Internet Explorer Modu gibi yeni özellikler sunuyor.  Edge Chrome uzantılarıyla sorunsuz çalışıyor.

Yeni Edge’i yükledikten sonra, eski Edge tarayıcısı sisteminizde gizlenecektir. Yeni Edge tarayıcısı eski Edge tarayıcısının verilerini otomatik olarak içe aktarabilir, böylece hiçbir şey kaybetmezsiniz.

Microsoft’un duyuru bölümünde Edge hakkında daha fazla bilgi bulunmaktadır .

Microsoft Edge İngilizce sürümü iniyor, siz istediğiniz dile çevirebiliyorsunuz. Bunun için Aynı Chrome da olduğu gibi 

Sağ üst köşede bulunan 3 noktaya tıklayın ve ardından Ayarlara tıklayın.

Açılan Ayarlar menüsünden Diller bölümünden Sağ üst tarafta yer alan Dil Ekle Butonuna tıklıyoruz, Türkçe seçip yüklüyoruz.

Dil paketi çok kısa bir sürede yükleniyor Tükçe karşısındaki 3 Noktaya tıklayarak Microsoft Edge’yi bu dilde görüntüle seçiyoruz.

Kişisel Notum: Edge Chromium üzerine kurulduğu için gayet hızlı ve başarılı eğer Microsoft Edge uygulamasını geliştirirse gayet başarılı bir tarayıcı olur.

 

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın