Kuruluşların Neden Manuel Sızma Testine İhtiyacı Var?

Kuruluşların Neden Manuel Sızma Testine İhtiyacı Var?

Bu yükselen siber suçlular ve hiç bitmeyen siber saldırılar döneminde, proaktif siber güvenlik politikalarına sahip olmak her kuruluş için bir zorunluluktur. Birçok kuruluş bilgi güvenliğinin önemini kavramıştır. Hatta siber saldırılara karşı sağlam bir savunma mekanizması sağlamak için profesyonel siber güvenlik uzmanlarıyla özel departmanlar kurmuşlardır. Yine de, dünyadaki birçok BT firması, uygulamalarından olası yararlanmalarını ortadan kaldırmakla mücadele etmektedir. Nedenini hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni, manuel penetrasyon testi yerine otomatik araçlara giderek daha fazla güvenmesidir.

Sızma Testi ve Güvenlik Açığı Taraması Aradaki Fark Nedir?

Manuel pentestlemenin önemini anlamak için , öncelikle normal güvenlik açığı taramasından neyin farklı olduğunu bilmeniz gerekir. Yine de, her iki yöntemin ortak bir hedefi vardır bir uygulamada olası hataları tespit etmek.

El ile karşılaştırıldığında otomatik güvenlik açığı taramasının sonuçları genellikle farklıdır. Başka bir deyişle, otomatik tarama araçları yalnızca uygulamalardaki risk noktalarını belirlemeye odaklanır. Bu öncelikle kısa sürede daha fazla hatayı tanımlamaya yardımcı olan çeşitli otomatik tarama araçları kullanılarak yapılır.

Manuel sızma testi, potansiyel olarak savunmasız alanları bulmak için insan çabasını, becerisini ve bilgisini içerir. Dahası, bu hatalardan yararlanmayı ve bir müşterinin sorunun riskini daha iyi anlamasına yardımcı olabilecek kavramların kanıtını (PoC) geliştirmeyi de içerir.

İşletmelerin Manuel Sızma Testini Tercih Etmesinin Nedenleri

Kuruluşların manuel pentestingi düşünmelerinin ana nedenlerinin hızlı bir listesi:

1. Gizli Hataların Etkili Tespiti

Manuel penetrasyon testinin ana avantajı, bir siber suçludan önce yazılımdaki zayıf noktaları tespit etme yeteneğidir. Otomatik tarama uygulamayı hızlı bir şekilde değerlendirirken, mantıksal sorunları etkili bir şekilde algılamayabilir ve yanlış pozitiflere eğilimli olabilir.

Manuel pentesting ile sömürü insani bir bakış açısıyla yapılır. Bu nedenle, işletmelerin bir saldırganın şirketi gerçek dünya perspektifinden nasıl kullanacağını anlamasını sağlar. Bu tür testler ayrıca firmaların gelecekte bu uygulama hatalarını önlemenin açık yollarını tanımlamalarını da kolaylaştırır.

2. Uygulama Güvenliğinin Etkin Doğrulaması

Güvenlik açıklarının otomatik olarak taranması, manuel incelemeden daha fazla yanlış pozitif ve negatif üretecektir. Bu nedenle, bir kuruluş bir uygulamanın güvenlik durumunu tam olarak belirleyemeyebilir.

Manuel penetrasyon testi, firmaların çok sayıda olası siber saldırıya karşı sağlam çözümler geliştirmelerini kolaylaştırır. Bu aynı zamanda şirketin bu sorunları sömürüden önce düzeltmesini ve böylece bir ihlalden sonra yama maliyetini azaltmasını sağlar.

3. Uygulama Güvenliğinin Güçlendirilmesi

Penetrasyon testi, özellikle profesyonel bir pentester / pentesting firması tarafından gerçekleştirildiğinde, mevcut güvenlik seviyelerinin iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu tür pentesting, C düzeyi yönetimin güvenlik gecikmelerini ve potansiyel sömürünün hedef uygulamanın işlevselliği üzerindeki olası etkisini tanımasına yardımcı olur.

4. Pazarda Güvenilir Bir Duruş Oluşturun

Düzenli manuel penetrasyon testi ile bir kuruluş, ihlal ve  saldırılarını önemli ölçüde en aza indirebilir. Bu, firmanın kendisini müşteriler için güvenilir bir marka olarak kurmasını sağlar.

Sonuç

Güvenlik açığı taramasının kendi yararları olsa da, manuel sızma testi, firmaların uygulamalarını güvence altına alması için hayati önem taşır. Sadece sorunlu bölgelerin teşhisinde onlara yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda savunma mekanizmalarını siber tehditlere karşı güçlendirmelerine izin verir.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.

Bir Cevap Yazın