Microsoft, Windows ve macOS için Unified Teams Client’ı Başlatacak

Microsoft, Windows ve macOS için Unified Teams Client'ı Başlatacak

Temel Çıkarımlar:

  • Microsoft, Windows ve macOS için birleşik bir Teams istemcisi başlatmayı planlıyor.
  • Yeni özellik, kullanıcıların iş, okul ve kişisel hesaplarına tek bir Microsoft Teams masaüstü uygulamasından erişmesine olanak tanıyacak.
  • Bu sürüm, kullanıcıların Microsoft Teams’in ayrı sürümlerini yönetme zorunluluğundan duyduğu hayal kırıklığını giderir.

Microsoft, Windows ve macOS için yeni bir birleşik Teams istemcisi başlatmaya hazırlanıyor. Şirket, Microsoft 365 yönetim merkezinde bu sürümün kullanıcıların iş, okul ve kişisel hesaplarına tek bir masaüstü uygulamasından erişmelerine olanak tanıyacağını duyurdu.

Microsoft uzun süredir tüketiciler ve ticari müşteriler için iki ayrı Teams masaüstü uygulaması sunmaktadır. Kullanıcılar, Microsoft Teams’in bu iki sürümü arasında geçiş yapmanın zorluğundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi. Neyse ki Microsoft, Windows ve macOS kullanıcıları için bu sorunu çözmeyi planlıyor.

Bu sürümle birlikte Microsoft Teams kullanıcıları, profil resimlerine tıklayarak herhangi bir türde ek hesap ekleyebilecek. Microsoft, klasik Teams kullanıcılarını yeni Teams masaüstü deneyimine sorunsuz bir şekilde geçirmek için rutin bir güncelleme yayınlayacak. Bu, kullanıcıların Windows 11 bilgisayarlarda kişisel hesaplara erişmek için artık ayrı bir Microsoft Teams uygulamasına ihtiyaç duymayacağı anlamına geliyor.

“Bu özellik sayesinde toplantılara katılma şeklinizde de değişiklikler getiriyoruz. Ekipler, kullanıcıların toplantı için kullanmak istedikleri kimliği doğrudan toplantıya katılma öncesi ekranında görüntülemesine veya değiştirmesine olanak tanıyacak. Bu değişiklikler tüm toplantı gizliliği ve güvenlik politikalarına uygundur”

Microsoft, halihazırda yeni Teams masaüstü uygulamasını kullanan kullanıcıların ayrı bir uygulama indirmesine gerek kalmayacağını belirtiyor . Ancak BT yöneticilerinin , klasik Teams kullanıcılarını yeni Teams istemcisine güncellemek için uygulama yüklemelerini ve güncellemelerini etkinleştirmesi gerekecektir.

Microsoft'un birleşik Teams istemcisi Haziran ayında GA'ya ulaşacak

Microsoft, güncelleştirmeyi Windows 11 sürüm 23H2 çalıştıran kullanıcılara yayınlamayı planlıyor . Etkinleştirildiğinde Microsoft, yaklaşan güncellemenin bir parçası olarak Ücretsiz Teams‘i ( kişisel kullanım için Teams ) Windows 11 cihazlarından kaldırmaya çalışacaktır. Ancak Teams Free uygulamasının Windows 10 ve macOS cihazlarından kaldırılmayacağını unutmamak gerekir.

Microsoft, yeni özelliği hedeflenen sürüm müşterilerine Nisan ayında sunmayı ve genel kullanıma sunulmasının Haziran 2024’ün sonlarına doğru planlanmasını bekliyor. Ancak güncelleme, Sanallaştırılmış Masaüstü Altyapısı (VDI) ortamlarını etkilemeyecek. Microsoft, yöneticilere son kullanıcılar ve cihazlar için Teams oturum açma kısıtlama ilkelerini gözden geçirmelerini öneriyor.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.

Bir Cevap Yazın