Microsoft Edge de Geçmiş Nasıl Temizlenir?

Microsoft Edge de Geçmiş Nasıl Temizlenir?

Microsoft Edge, Windows ve Mac’te Google Chrome‘a ​​en iyi alternatiftir. Gezinti sonrası gizliliğinizi korumak istiyorsanız, Microsoft Edge‘de göz atma geçmişinizi nasıl temizleyeceğiniz aşağıda anlatıyorum.

İlk olarak,  Microsoft Edge tarayıcısını açın. Ardından, araç çubuğundan üç nokta menü düğmesini tıklayın.

Açılan Menüde “Ayarlar” seçeneğini seçin. 

Kenar çubuğundan “Gizlilik, Arama ve Hizmetler” bölümüne gidin. Ardından, “Göz atma verilerini temizle” bölümünden “Temizlenecek öğeleri seç” seçeneğine tıklayın.

Zaman Aralığı” bölümünden, tarama verilerinizi silmek istediğiniz zaman dilimini seçin. Son bir saate, son güne, geçen haftaya veya son dört haftaya ait verileri silebilirsiniz. Tüm verileri silmek istiyorsanız, “Tüm Zamanlar” seçeneğini kullanın.

Şimdi, temizlemek istediğiniz tarama verisi türlerini seçme zamanı. Kullanılabilir veri türleri şunlardır:

  • Göz atma geçmişi
  • İndirme geçmişi
  • Tanımlama bilgileri ve diğer site verileri
  • Önbelleğe alınan görüntüler ve dosyalar
  • Parolalar
  • Form verilerini otomatik doldurma 
  • Site izinleri

Silmek istediğiniz verileri seçin ve “Şimdi Temizle” düğmesine tıklayın.

Bu adımın, Microsoft hesabınızla (bağlıysa) ve Microsoft Edge çalıştıran diğer cihazlarda eşitlenen verileri de temizleyeceğini unutmamak önemlidir.

İşlem tamamlandıktan sonra Ayarlar sekmesini kapatabilir ve göz atmaya devam edebilirsiniz.

URL çubuğuna aşağıdaki adresi yazarak Ayarlar‘daki tarama verilerini temizle bölümüne doğrudan atlayabilirsiniz.

Ancak daha da havalı olan şey, tüm bu süreci otomatikleştirebilirsiniz. Edge, tarayıcıyı her kapattığınızda önceden yapılandırılmış tarama verilerini otomatik olarak temizleyen bir özelliğe sahiptir ! bu yazımdan yapabilirsiniz.

Umarım bu yazım size “Microsoft Edge de Geçmiş Nasıl Temizlenir?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın