Bilgisayarıma Su veya Kahve Döküldü Ne Yapmalıyım?

Dizüstü Bilgisayarınıza Su veya Kahve Dökerseniz Ne Yapmalısınız?

Bilgisayarıma Su veya Kahve Döküldü Ne Yapmalıyım? Dizüstü bilgisayarlar ve sıvılar kötü bir ikilidir, ancak kazalar her zaman meydana gelir. Bir sıvı dökülmesinden sonra bunu okuyorsanız, yapmanız gereken ilk şey makinenizi kapatmak ve daha sonra güç kablosunu ve pili en kısa zamanda çıkarmaktır.

ilk Yapmanız Gereken Kapatın!

1. Sıvı döküldüğü zaman hemen Dizüstü bilgisayarınızı kapatın ve hemen güç kablosunu çıkarınBunu yapmanın en hızlı yolu çoğu modelde, ekran kararıncaya kadar güç düğmesine basılı tutmaktır. Bilgisayarınızı kapatmak için ne kadar uzun süre beklerseniz, ciddi şekilde zarar görme şansınız o kadar artar.

2. Dizüstü bilgisayarınızda çıkarılabilir bir pil varsa çıkarın, gerekirse kurulayın ve daha sonra güvenli bir yere koyun. Klavyenize çok fazla sıvı döktüyseniz, dizüstü bilgisayarınızı yüzü aşağı gelecek şekilde kapağı açık bir havluya (test V gibi) yerleştirin. Bu, damlacıkların altındaki hassas bileşenlere ulaşmadan önce akmasını sağlar 1 gece bu şekilde bekletin.

Dizüstü bilgisayarınız garanti kapsamındaysa, kasayı açmanız büyük olasılıkla garantiyi geçersiz kılacaktır. Bir dizüstü bilgisayara bir şey dökmek garantiyi geçersiz kılar, bu yüzden burada takdirinizi kullanmanız gerekecektir. Garanti kapsamında olan bir dizüstü bilgisayar için ilk bağlantı noktası üretici olmalıdır. Şirketle iletişime geçin ve sizin için neler yapabileceklerini öğrenin.

Dizüstü bilgisayarı ücretsiz olarak kontrol ettirebilirsiniz, ancak herhangi bir onarımın maliyeti muhtemelen cebinizden çıkacaktır.

Bilgisayarınız garanti kapsamında değilse (veya umursamıyorsanız) konuyu kendiniz çözmek isteyebilirsiniz. Ne yazık ki, tüm dizüstü bilgisayarlar kolayca açılamaz. Özellikle Apple ve Microsoft dizüstü bilgisayarlar.

Kasayı Açalım

Kasayı açmaya karar verdiyseniz, hasarı kendiniz düzeltebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınıza yalnızca su döktüyseniz, bileşenlerin kuruması ve test edilmesi daha kolaydır. Yine de bir meşrubat veya bira gibi yapışkan veya şekerli bir şey döktüyseniz, parçaların bir uzman tarafından uygun bir şekilde temizlenmesi gerekir.

Bunu yapmaktan sakın çekiniyorsanız, kurumasına yardımcı olmak için bazı parçaları çıkarın. SSD’nin veya sabit sürücünün yanı sıra tespit ettiğiniz RAM leri çıkartmak oldukça kolaydır. Yeniden takacağınız zaman daha rahat ve hatasız yapmanız için mutlaka başlamadan önce bir fotoğraf çekin.

Dizüstü bilgisayardaki parçalar tuysuz bir bez veya havluyla kurulayın (kağıt havlular da işe yarar).

Dizüstü bilgisayarınızı ve çıkardığınız parçaları kuru, havadar bir yere en az 48 saat bırakın. Dizüstü bilgisayarınızı kurutmak için saç kurutma makinesi, ısıtıcı veya başka bir ısı kaynağı kullanmayın, bu daha fazla hasara neden olabilir.

Her şey kuruduğunda, dizüstü bilgisayarınızı yeniden monte edebilir ve açmayı deneyebilirsiniz.

Eğer ben bu işlemleri yapamam derseniz, herhangi bir bilgisayar tamir merkezine götürebilirsiniz, bilgisayarınızı kontrol edebilir ve herhangi bir parçanın değiştirilmesi gerekip gerekmediğini size bildirebilir. Tabii ki bunu ücretsiz yapmayacaklar işçilik ve değiştirilmesi gereken parçalar için ücretlendirileceksiniz.

Pirinç Kullanmayın

Pirinç nemli elektronikleri kurutmak için kullanılacak bir madde değildir. Kurutma işlemini hızlandırmaz ve soğutma sisteminde veya USB bağlantı noktalarında pirinç taneleri kaçarsa daha fazla soruna neden olur. Bunun yerine pirinci pilav yapıp yemenizi öneririm 🙂

Sıvı Dökülmesini Önleme

Sıvı dökülmesini önlemek için en iyi yolu asla yiyecek ve içecekleri yakın tutmamaktır. Diğer bir seçenek, sıvıların geçmesini önlemek için su geçirmez  bir klavye kılıfı kullanmaktır.

Başka bir seçenek, dizüstü bilgisayarınızı bir yükseltici üzerine koymak ve harici bir klavye ve mouse kullanmaktır. Bu ayrıca vucut duruşunuzu iyileştirmenin boyun ve bel ağrılarının önüne geçmiş olursunuz.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

2 thoughts on “Bilgisayarıma Su veya Kahve Döküldü Ne Yapmalıyım?”

  1. pirinç anasını bile belliyor. Nemi değil 3 bardak suyu çeken bir gıdadan bahsediyoruz. Fakat laptop için kilolarca pirinç ve hepsinin sığacağı tamamen kapatabileceğiniz bir kap veya poşet lazım……

Bir Cevap Yazın