Autocad .NET 4.5 yüklü değil hatası

Autodesk 2016 veya 2015 yüklerken “.NET 4.5 yüklü değil” hatası alıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek sorunu çözebilirsiniz.

  1. ilk yapmanız gereken çalıştır komutuna girerek Regedit yazın ve Enter diyerek programı açın
  2. Açılan ekranda aşağıdaki yer alan bölüme giderek adımları yapınız.
  3. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\NET Framework Setup\NDP\v4\Client

  • Versiyon yazan yeri çift tıklayın.
  • 4.6.01585 yazan versiyonu 4.5 olarak değiştirip Tamam dedikten sonra Autocad i tekrar kurun sorun çözüldüğünü göreceksiniz.

Windows 10 Kullanıcıları ise aşağıda yer alan Updateleri yükledikten sonra sorunu çözülecektir, ayrıca Program Ekle kaldırdan > Windows özelliklerini Aç ve Kapat tıklayarak Net Framework 4.6 Gelişmiş hizmetlerin seçili olduğuna dikkat etmeleri gerekir.

Windows 1o için yüklenecek Update ler:

KB3081448
KB3081449
KB3081452

Bunar yüklendikten sonra tekrar deneyin unutmayın Windows 10 için Autocad 2012 ve sonrası için desteği bulunmuyor.

Windows 10 ve Windows 8 de sorun halen düzelmediyse aşağıdaki adımları takip ederek kesin sonuca ulaşabilirsiniz.

Autocad Fix dosyaları

Buradan indireceğiniz sizin sürümünüze uygun olan fix dosyasını indirin

indirdiğiniz dosyanın içindeki dosyayı dışarı çıkartın, 2 adet dosya olacak x86 ve x64 işletim sisteminiz hangisiyse ona göre dosyayı kullanmanız lazım.

Örnek : X64 Windows kullanıyorsunuz ve Autocad 2015 x64 yükleyeceksiniz o zaman indirdiğiniz dosyadan X64 ü kullanacaksınız.

indirdiğiniz dosyada ve Autocad Kurulum dosyasında x64 de tıklayın

Daha sonra indirdiğimiz dosyada enu Autocad Kurulum dosyasında en-us klasörlerine tıklayın

İndirdiğiniz dosyada karşınıza 3 adet dosya  çıkacak   AcadLP.msiAcadPS.msi ve acad.msi

indirdiğimiz dosyadaki AcadLP.msi ve AcadPS.msi dosyasını Autocad kurulum dosyası olan AutoCAD 2015\x64\en-us\acad\ içine kopyalıyoruz size aynı dosya mevcut üzerine yazılacak mı diye sorar evet deyip kopyalama işlemini başlatıyoruz.

son kalan acad.msi dosyasını ise AutoCAD 2015\x64\acad\ klasörüne kopyalayacağız (tekrar üzerine yazılsın mı  diye soracaktır EVET diyeceğiz)

ve işlemimiz tamamlanıyor, Autocad kurulumunu tekrar başlattığınızda kurulum gerçekleşecektir.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

20 thoughts on “Autocad .NET 4.5 yüklü değil hatası”

  1. Merhaba, ben windows 8.1 kullanıyorum ve aynı hataları AutoCAD 2015 i kurarken bende alıyorum. Fakat bu çözümlerin hiçbiri bir işe yaramadı. Regedit’ ten v4>client klasöründeki değer 4.7.02053 görünüyor ve değiştirmek istediğimde hata veriyor. Ne yapmam lazım ? Lütfen acil bir yardım bekliyorum.

  2. Merhaba, ben windows 8.1 kullanıyorum ve aynı hataları AutoCAD 2015 i kurarken bende alıyorum. Fakat bu çözümlerin hiçbiri bir işe yaramadı. Regedit’ ten v4>client klasöründeki değer 4.7.02053 görünüyor ve değiştirmek istediğimde hata veriyor. Ne yapmam lazım ? Lütfen acil bir yardım bekliyorum.
    Autocad fix dosyalarını indirip gerekli işlemi de yaptım ama olmadı

  3. Cem Bey icerik icin öncelikle çok teşekkür ederim. Ben bir Macbook üzerinde parallel desktop uygulaması ile windows 11 kullanıyorum. 2. methodu denediğimde maalesef windows hata verdi ve tekrar kurmam gerekti. Acaba bunun icin çözüm nedir veya nerede hata yapmış olabilirim?

Bir Cevap Yazın