Windows Klasör Simgesi Nasıl Değiştirilir?

Windows Klasör Simgesi Nasıl Değiştirilir?

Simgelerinizi kişiselleştirmek, bir bilgisayarı benzersiz bir hale getirmek harika bir duygudur. Windows’un simgelerinizi nasıl değişirdiğimize bir göz atalım.

Bilgisayarınızda Çöp kutusu, Ağ yöneticisi, Bilgisayarım ve klsaörler dahil tüm simgelerin şeklini değiştirebilirsiniz.

Simgeleri değiştirme

Resmini değiştireceğiniz klasör resmine sağ tıklıyoruz ve Özellikler diyoruz. 

Açılan Klasör özellik penceresinde Özelleştir sekmesine tıklıyoruz.

Özelleştir sekmesinde “Simge Değiştir” tuşuna tıklıyoruz

Burada Windows tarafından kullanılan çeşitli simgeler mevcut, bunlardan istediğiniz seçip “Tamam” diyebilirsiniz, ayrıca bu simgeleri beğenmez iseniz aşağıda farklı simgelerin olduğu bir web sitesi sizlerle paylaşacağım. 

Simge değişikliğini gördüğümüze göre Uygula ve Tamam diyerek simgemizi değiştirmiş oluyoruz.

vee gördüğünüz gibi Windows’un klasik sarı klasör yerine farklı bir simge resmi koymuş olduk.

ICON dosyasını klasör simgesi olarak kullanma

Evet yukarda bahsettiğim gibi Windows un klasör simgelerinden sıkıldıysanız, ücretsiz ICON ve Logo sitesi olan ICON Archive sitesini kullanabilirsiniz.

Bilgisayarımın simgesini değiştirmek için sitede arama yaptım ve bulduğum simgeyi indireceğim indirme işlemini mutlaka EXE, DLL, ICO dosyası olarak yapmanız gerekmektedir.

Windows sistem dosyaları simgeleri klasör gibi değiştiremiyoruz, Bunu yapmak için, bu simgeleri açıp kapatmak veya ilişkili simgeleri değiştirmek için “Masaüstü Simge Ayarları” penceresine erişmeniz gerekir. Windows 10’da bu pencereye Ayarlar> Kişiselleştirme> Temalar> Masaüstü Simge Ayarları’ndan erişebilirsiniz veya Windows 8 ve 10’da Denetim Masası> Kişiselleştir> Masaüstü Simgelerini Değiştir. Bölümünden erişebilirsiniz.

Masaüstünüzde istediğiniz simgeleri görebilmek için “Masaüstü simgeleri” bölümündeki onay kutularını kullanın. Bir simgeyi değiştirmek için, değiştirmek istediğiniz simgeyi seçin ve ardından “Simgeyi Değiştir” düğmesine tıklayın.

Simgeyi Değiştir” penceresinde, yerleşik Windows simgelerinden istediğiniz simgeyi seçebilir veya kendi simge dosyalarınızı bulmak için “Gözat” ı tıklayabilirsiniz.

Kendi simgelerinize göz atarsanız, herhangi bir EXE, DLL veya ICO dosyasını seçebilirsiniz. Dosyayı seçtikten sonra, “Simgeyi Değiştir” penceresi seçtiğiniz dosyada bulunan simgeleri gösterecektir. İstediğinizi ve ardından “Tamam” ı tıklayın

Simgenizi değiştirdikten sonra, Dosya Gezgini‘nde, Masaüstünde ve klasör açıkken görev çubuğunda kullanılan yeni simgeyi görmelisiniz.

Değişikliği tersine çevirmek isterseniz, her zaman “Masaüstü Simge Ayarları” penceresine geri dönebilir, geri değiştirmek istediğiniz simgeyi seçebilir ve ardından “Varsayılanı Geri Yükle” yi tıklayabilirsiniz.

Umarım bu yazım size Windows Klasör Simgesi Nasıl Değiştirilir?  için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

2 thoughts on “Windows Klasör Simgesi Nasıl Değiştirilir?”

    1. Aynı şekilde, yazıda yer alan “Simge değiştir” tuşuna bastığında “Gözat” tıkla ve ico dosyasının yüklü olduğu yeri gösteriyorsun ve onu seçiyorsun.

Bir Cevap Yazın