Windows 10 ‘un Yeşil Hata Ekranı Nedir?

Windows 10'un Yeşil Bir Hata Ekranı Olduğunu Biliyor muydunuz?

Windows PC’niz çöktüğünde görünen mavi hata ekranını (BSOD) herkes duymuştur. Ama Windows 10’un da yeşil bir hata ekranının ne olduğunu biliyor muydunuz?

Yeşil hata ekranı yalnızca Windows 10‘un Insider Preview sürümünü çalıştırdığınızda görünür. Hata veren mavi ekranı ile aynıdır ve aynı hata mesajlarını gösterecektir.

Başka bir deyişle, Windows 10’un normal bir sürümünde mavi bir hata ekranını tetikleyen herhangi bir şey, Windows 10’un Insider Preview sürümünde yeşil bir hata ekranını tetikleyecektir. Tek fark, bu ekranın “Windows Insider Yapının ” ve mavi yerine yeşil bir arka planı olmasıdır.

Yeşil renk, hatanın Windows 10’un kararsız geliştirme yapıları tarafından oluşturulduğunu vurgular. Bu Insider yapılarında genellikle Windows 10‘un normal bir sürümünde karşılaşmayacağınız çökmeler ve hatalar bulunur. Bu geliştirme yazılımını çalıştırırken karşılaşabilirsiniz.

Bilgisayarınızda yeşil bir hata  ekranı (GSOD) görüyorsanız, bu, Windows 10‘un Insider Preview sürümünü kullandığınızın bir işaretidir. Sorun, daha derin bir sorun olsa da, kararsız yapıda bir hatası olabilir. PC’nizin donanımı veya sürücüleri ile uyumsuzluğu olabilir.  Windows 10’un kararlı bir sürümüne dönene kadar kesin olarak bilemezsiniz.

Microsoft bu değişikliği Nisan 2017’de yayınlanan İçerik Oluşturucu Güncelleştirmesi’nde  yaptı . Bundan önce, Windows 10 Insider yapıları standart mavi hata ekranlarını kullandı.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın