Windows 10 un Yeni Kritik Güvenlik Hatası Nasıl Onarılır

Windows 10'un Yeni Kritik Güvenlik Hatası Nasıl Onarılır (Mart 2020)

Windows 10’un yeni bir güvenlik açığı var ve zaten şuan kullanılıyor. Dosya Gezgini dosyayı otomatik olarak açıp önizleyeceği için yalnızca bir dosyayı indirerek Bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir. Aynı sorun Windows 7’de de var.

Microsoft bu güvenlik açığını 23 Mart 2020’de açıkladı . Microsoft, Adobe Type Manager Kitaplığı’ndaki kusurları kullanan “sınırlı hedefli saldırıların farkında” olduğunu söyledi. Microsoft’un güvenlik danışma belgesine göre, “Bir saldırganın güvenlik açığından yararlanabilmesi için kullanıcıyı özel hazırlanmış bir belge açmaya ikna etmek veya Windows Önizleme bölmesinde görüntülemek gibi birçok yolu var”.

Güvenlik hatası, etkin kullanımda Windows’un tüm sürümlerini etkiyor: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 ve çeşitli Windows Server sürümleri. (Elbette, Windows 7 kullanıyorsanız ve genişletilmiş güvenlik güncellemeleri yaması almazsınız.)

Güvenlik Hatasını Nasıl Kapatırız

Hatanın üstesinden gelmek için yapmanız gereken tek şey Dosya Gezgini’nde (veya Windows’un eski sürümlerinde Windows Gezgini) Önizleme ve Ayrıntılar bölmelerini devre dışı bırakmaktır.

Kötü amaçlı bir dosyayı açarsanız hala saldırıya uğrayabilirsiniz. Ancak, dosyayı Dosya Gezgini’nde görüntülemek risk oluşturmaz.

Bunu yapmak için Dosya Gezgini’ni açın ve pencerenin üst kısmındaki “Görünüm” sekmesini tıklayın.

Bölmeler bölümündeki hem “Önizleme bölmesi” hem de “Ayrıntılar bölmesi” seçeneklerinin devre dışı olduğundan emin olun. Açmak ve kapatmak için tıklayın.

Ardından, şerit çubuğunun sağ tarafındaki “Seçenekler” düğmesini tıklayın.

“Görünüm” sekmesini tıklayın. “Gelişmiş Ayarlar” kutusunda “Her zaman simge göster, küçük resim gosterme” seçeneğini etkinleştirin.

Değişikliklerinizi kaydetmek için “Tamam” düğmesini tıklayın. Değişikliğinizin etkili olmasını sağlamak için tüm açık Dosya Gezgini pencerelerini kapatın (veya bilgisayarınızı yeniden başlatın).

Bu değişiklik yalnızca Microsoft sorunu düzelten bir güvenlik güncelleştirmesi yayımlayana kadar gerekli olacaktırMicrosoft güvenlik güncellemesini yayınladıktan sonra önizlemeleri yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

1 thoughts on “Windows 10 un Yeni Kritik Güvenlik Hatası Nasıl Onarılır”

Bir Cevap Yazın