Windows 10 ‘da Sabit Sürücü Nasıl Birleştirilir? (Defragment)

Windows 10'da Sabit Sürücü Nasıl Birleştirilir? (Defragment)

Zamanla, bir sabit disk, dosya sistemindeki parçalanma nedeniyle daha az verimlilikle çalışmaya başlayabilir. Sürücünüzü hızlandırmak için, yerleşik bir araç kullanarak Windows 10’da birleştirebilir ve optimize edebilirsiniz.

Disk Birleştirme (Defragmentation) Nedir

Zamanla, dosyaları oluşturan veri blokları (fragmanlar) sabit diskin yüzeyi etrafındaki birden çok yere dağılabilir. Buna parçalanma denir. Birleştirme, bu blokların tümünü fiziksel alanda birbirine yakın olacak şekilde hareket ettirir, bu da diskteki verilere erişirken okuma sürelerini hızlandırır.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, disk üzerindeki dağılmalar veya boşluklar diskinizin okuması için gecikmelere neden olur. 

Örnek: Eğer sistem diskin orta bölümden bir veriyi okuyacaksa beyaz olan boş alanları da tek tek okuyarak gidecektir, buda haliyle zaman kaybına neden olacaktır, işte birleştirme yaptığınızda diskinizin o beyaz ve dağılmış bölümleri kapanarak dosyalar bir araya gelecektir, buda hıza önemli bir katkı sağlayacaktır.

                       Birleştirme Öncesi Disk                                  Birleştirme Sonrası Disk

Windows 10'da Sabit Diskinizi Birleştirme

İlk olarak, Windows tuşuna basın veya görev çubuğunuzdaki arama kutusunu tıklayın ve “birleştir” yazın. Başlat menüsündeki “Sürücülerinizi Birleştirin ve Optimize Edin” kısayoluna tıklayın.

Sürücüleriniz görünecek ve sisteminizdeki optimizasyon ve birleştirme için uygun olan tüm sürücüleri listeleyecektir. Sürücülerinizden biri görünmüyorsa, bunun nedeni Windows 10’un yalnızca NTFS dosya sisteminde biçimlendirilmiş sürücüleri optimize edebilmesidir. ExFAT olarak biçimlendirilen sürücüler listede görünmez.

Listeden birleştirmek istediğiniz sürücüyü seçin, ardından “En Duruma Getir” i tıklayın.

Sabit disk sürücüsünde bu bir birleştirme yordamı çalıştırır. SSD‘lerde, sürücünüzün çalışmasını hızlandırabilecek bir TRIM komutu çalıştırır, ancak  Windows bunu SSD sürücülerle arka planda yaptığı için SSD sürücüler için gerekli değildir.

Diskin iyileştirilmesi ve birleştirilmesi gerekiyorsa, işlem başlayacaktır. Mevcut Durum sütununda tam ilerleme yüzdesi göstergesi göreceksiniz.

İşlem tamamlandığında, Son Çalıştırma sütunundaki zaman güncellenir ve Geçerli Durum “Tamam (% 0 parçalanmış)” yazacaktır.

Tebrikler 🙂 sürücünüz başarıyla birleştirildi. İsterseniz, “Zamanlanmış En iyi Duruma” bölümündeki “Ayarları Değiştir” veya ““düğmesini tıklayarak Sürücüleri En İyileştir penceresinde düzenli olarak birleştirme planlayabilirsiniz. Bu şekilde, ileride manuel olarak yapmanız gerekmeyecek.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın