Windows 10 Varsayılan Programları Değiştirmek

Windows 10 işletim sisteminde varsayılan programlar uzantısı hangi programı destekliyorsa onla açılır Örnek olarak: pdf uzantısı acrobat reader veya Foxit ile vs. vs.  açılıyor, ancak sorun şu ki yeni bir uygulama yüklediğimizde varsayılan programların değişmesi Acrobat ile açtığımız pdf uzantılı dosyalar Foxit yüklediğimizde artık foxit ile açılıyor ama biz bunu istemiyoruz veya Explorer yerine Chrome kullanmak istiyoruz işte aşağıda anlatacaklarım varsayılan programları istediğimiz gibi değiştirmemize olanak sağlayacak.

1- Windows 10 başlat menüsünden Ayarlar kısmına giriyoruz.

 

2- Açılan ekranda Sistem bölümünü tıklıyoruz.

 

3- Sol Menüden Varsayılan Uygulamalar kısmını tıklıyoruz.

 

4- Bu sefer Sağ bölümde kalan Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin tılayın.

 

5- Açılan ekranda değiştirmek istediğiniz dosya uzantısını seçin (Örnek olarak ben JPG uzantılı dosyalarımı Paint ile açmak istiyorum) kullanmak istediğiniz programı seçiyoruz.

 

Hepsi bu kadar 🙂 Artık istedğiniz dosya uzantısını değiştire bilirsiniz.

 

Eğer program seçmede veya ben bunlarla uğraşamam her şey varsayılan gibi olsun Sıfırlamak istiyorum diyorsanız resimdeki yere tıklamanız yeterli olacak

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın