Videonun Bit Hızı Nasıl Bulunur?

Bir videonun bit hızı, bir videonun ne kadar ayrıntı görüntüleyebileceğini belirler. Düşük bit hızına sahip yüksek çözünürlüklü bir video bile bloklu ve bozuk görünecektir. Herhangi bir videonun bit hızını öğrenmek oldukça kolaydır.

NOT: Çoğu video aynı zamanda andan ana değişebilen değişken bir bit hızı kullanır. Bu yöntem, videonun genel kalitesini belirlemek için kullanışlı olan genel bir bit hızını gösterir, ancak bir videonun bit hızının zaman içinde nasıl değiştiğini görmek istiyorsanız bunun için VLC‘yi kullanabilirsiniz . Ek olarak, bir videonun özelliklerine daha ayrıntılı bir şekilde bakmak isterseniz MediaInfo , bir dosyayı derinlemesine incelemenizi sağlayan güçlü, platformlar arası bir araçtır.

Ancak, yalnızca bir videonun bit hızını öğrenmekle ilgileniyorsanız, bunun basit bir yolu var. Windows‘ta, incelemek istediğiniz dosyayı sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin.

Açılan pencerede Ayrıntılar sekmesine tıklayın.

Video bölümünün altında ilgileneceğiniz bilgi parçası “Toplam bit hızı“dır.

Toplam bit hızı, videonuzun kalitesi hakkında size genel bir fikir verecektir. Bu, aynı çözünürlüğe sahip iki videoyu karşılaştırmak istiyorsanız veya bir dosyanın ne kadar sıkıştırıldığını merak ediyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz..

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın