SharePoint ‘te Dosya veya Klasör Nasıl Paylaşılır?

SharePoint 'te Dosya veya Klasör Nasıl Paylaşılır?

Kurumunuza ait bir SharePoint hesabınız var ise, farklı dosya paylaşım siteleri kullanmak zorunda değilsiniz, SharePoint te dosya veya klasörü paylaşmak çok basit ve kolaydır, sizlere nasıl yapıldığını aşağıda göstereceğim.

SharePoint veya OneDrive hesabınızda oturum açın.

Paylaşmak istediğiniz klasörü seçip, yan tarafından bulunan “Üç nokta simgesine” tıklayın ve ardından “Paylaş” diyerek paylaşım yapacağımız alan gideceğiz.

Bağlantıya Sahip Herkesle Paylaşın
 
Bu seçenek, bu bağlantıyı alan herkese erişim sağlar. Bu, kuruluşunuzun harici bir kullanıcısını içerebilir.
 
XXX içinde yer alan ve bu bağlantıya sahip olan kişiler (Kuruluşunuzda )
 
Bu seçenek, doğrudan paylaşılan bir kullanıcıdan aldıkları veya bağlantı başka birinden yönlendirildiği sürece, dosya veya klasöre bağlantı erişimi olan kuruluşunuzdaki herhangi bir kullanıcıya erişim sağlar.
 
Erişim izni olan kişiler
 
Bu seçenek, dosya veya klasöre zaten erişimi olan kullanıcı tarafından kullanılabilir. Zaten erişimi olan kullanıcıya bir bağlantı göndermeniz yeterlidir.
 
Belirli Kişilerle Paylaşın
 
Bu seçenek, yalnızca belirttiğiniz belirli kullanıcıya erişim sağlar. Kullanıcı, dosya ve klasöre zaten erişimi olan kullanıcılara paylaşım bağlantısını iletirse.
 
Biz örneğimizde “Bağlantıya sahip olan herkes” olarak devam edeceğiz. Alt tarafta bulunan “Süre Sonu” bölümünde paylaşımın ne kadar açık kalacağını belirlemenizi sağlar, “Parola Ayarla” kısmı ise Paylaşım linkini yolladığınız kişi veya kişiler belirlemiş olduğunuz parolayı girerek dosyalara ulaşım sağlar.
 
Ayarlarımız yaptıktan sonra “Uygula” diyerek devam ediyoruz.

Dış kullanıcı mail adresini yazdıktan sonra, ister “Gönder” butonuna basarak linki mail olarak kullanıcıya yollayabilir, isterseniz alt tarafta yer alan “Bağlantıyı Kopyala” diyerek linki kendiniz yollayabilirsiniz.

Hepsi bu kadar, artık dosyalarınız karşı taraf ile paylaşım yapıldı.

Umarım bu yazım size “SharePoint ‘te Dosya veya Klasör Nasıl Paylaşılır? ” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın