OST Dosyasını PST Dosyasına Nasıl Aktarabilirim ?

OST ve PST Günümüzde birçok kullanıcı Microsoft Exchange’den (.ost dosyaları) tüm bilgileri Microsoft Outlook posta istemcisi (.pst dosyaları) dosyalarına dönüştürme zorunluluğu ile karşı karşıyadır, ve mail yedekleme işleminde zorlanmaktadır, bugün ki konumuz ise Ost dosyasından mailleri nasıl pst dosyası olarak dışarı aktaracağımızdır.

İlk yapmamız gereken Outlook  açıp üst sekmeden Dosya bölümüne girmemiz

Dosya bölümünde Aç ve Dışarı Aktar bölümüne tıklıyoruz.

Burada içeri/Dışarı Aktar bölümüne tıklıyoruz.

Karşımıza bir ekran gelecek burada Dosyaya ver seçip ileri diyoruz.

Oluşturulacak dosya türüne Outlook Veri Dosyası (.pst) işaretleyip ileri diyoruz.

Yapmak istediğimiz ne varsa burada yapıyoruz Örnek: Tüm Outlook postalarını istemiyorsunuz o zaman yapmanız gereken olay sadece almak istediğiniz klasörü seçmek ve ileri demek. Eğer bütün postaları almak isterseniz  o zaman en üst kısımda bulunan mail adresinizi seçip ileri diyoruz.

ve en son olarak pst dosyamızı nereye kaydedeceğimizi soruyor (Varsayılan olarak Belgelerim altında Outlook dosyalarım) kaydedeceğimiz yeri seçtikten sonra Yinelenenleri dışarı aktarılan öğelerle değiştir seçerek Son diyoruz.

Not: PST ye aktarması Mail sayısına göre farklılık gösterir 20gb lık bir OST dosyasını yaklaşık olarak 40 dk ya yakın zamanda aktarır.

Hepsi bu kadar artık Outlook da duran OST dosyanızın her Outlookda çalışan ve içeriğini görebileceğiniz PST dosyasının yedeğini almış oldunuz.

Çevrimdışı Outlook Veri Dosyasından (.ost) öğeleri açma veya içeri aktarma

Burada yer alan Link den Outlook uygulamasına nasıl yüklemeniz gerektiği yazıyor.

Ost Dosyalarını Aktarma

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

4 thoughts on “OST Dosyasını PST Dosyasına Nasıl Aktarabilirim ?”

  1. Hocam ağzınıza sağlık. Süper bir konuya parmak basmışsınız. Ama anlatılanı tam olarak anlayamadım ben. .ost elimde var. Outlook içine nasıl alabilirim yedeklerimi. Maalesef .pst yok. Her yerde ücretli programları var ofisi lisanslı alıyoruz ücretliler dışında ost to pst için çözüm bulamadım.

    1. Ferhat Bey merhaba, Ost dosyası 2 uçlu çalışır, eğer çalışan bir ost dosyanız var ise yedeğini PST ye alabilirsiniz, yedeği alınmış bir OST dosyasını Outlook kullanarak alamazsınız, alabilmek için internette çeşitli yazılımlar, ücretli veya ücret ödemeden kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın