Microsoft Windows 9 Neden Çıkmadı?

Microsoft, Windows 8 den sonra Windows 10 ‘a geçiş yaptı eksik bir şey fark ettiniz mi? Neden Windows 9 çıkmadı peki?

Windows 8.1 den bir sonraki büyük sürümünün “Windows 9” olacağı düşünülüyordu, ancak 30 Eylül 2014‘te Microsoft, bunun yerine “Windows 10” duyurusunu yaparak hepimizi şaşırttı. 

İlginç bir şekilde, Microsoft, Windows 9‘un atlanması konusunda resmi olarak fazla bir şey konuşulmadı. 2014 Windows 10 lansman etkinliği sırasında Windows Şefi Terry Myerson, şirketin düşüncesi hakkında bazı önemli ipuçları verdi: “ Gelen ürüne ve yaklaşımımızın genel olarak ne kadar farklı olacağını biliyoruz” dedi. “Buna Windows 9 demek doğru olmaz.

Ayrıca Myerson, firmanın yayına “Windows One” adını vermek isteyebileceğine, ancak Windows 1.0‘ın (1985’te) varlığıyla bu işletim sisteminin çıkışını engellendiğine dair başka bir ipucu verdi. Windows One‘ın OneNote, OneDrive ve Xbox One bağlamında anlamlı olacağını, ancak “Ne yazık ki Windows 1’in bizden önce yapıldığını” belirtti.

Windows 9 Çıkmasındaki Uyumluluk Sorunları

Windows 10 duyurusunun tam gününde, Reddit‘te bir Microsoft geliştiricisi olduğunu iddia eden biri, Microsoft’un “Windows 9“dan kaçındığını yazdı çünkü bu, Windows 95 veya Windows 98‘i kontrol eden programları karıştırabilir ve Windows un çalışmasını engelleyebilir şeklinde iddia dile getirdi. 

1990’larda “Windows 9*” olup olmadığını kontrol eden, ardından “Windows 9”u bulan ve örneğin Windows 95‘te çalıştığını düşünen eski bir Windows programı hayal edin.

Windows 9x için “Windows 9” hatası yapabilecek gerçek Java kodu.

Tüm programlar yazılım ile yazılmadı ve insanlar sürüm numarası yerine işletim sisteminin dize adına bakarak Windows sürümünü kontrol eden Java‘da yazılmış mevcut eski kodu bulabilirsiniz. Dolayısıyla Reddit iddiasında bazı gerçekler olabilir. Microsoft‘un adlandırma kararını etkileyip etkilemediği, ancak Microsoft‘un uyumluluğu bozmamak için geçmişi göz önüne alındığında, bu çok olası.

Bir başka popüler spekülasyon, Microsoft‘un Windows‘u 20 yıl boyunca 10.x sürüm numaralarında kalan Mac OS X  ile sürüm paritesine getirmek istediğidir . Sebebi ne olursa olsun, düşünürseniz bugün yüz milyonlarca insan Windows 9 olabilecek bir işletim sistemi kullanıyor; biz ona sadece “Windows 10” diyoruz.

Bu yazım size “Microsoft Windows 9 Neden Çıkmadı?” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın