Microsoft PowerPoint'te Slayt İlerleme Çubuğu Nasıl Oluşturulur

Microsoft PowerPoint Sunumunu Videoya Nasıl Dönüştürülür?

PowerPoint Sunumunu Videoya Dönüştürme

Microsoft PowerPoint sunum yaparken çok etkilidir. ancak videolar kadar kolay erişilebilir değildir. Neyse ki, yerleşik bir seçenekle sunumlarınızı videolara dönüştürebilirsiniz. Size nasıl yapıldığını göstereceğim.

PowerPoint, sunuları videolara dönüştürmek için yerleşik bir seçeneğe sahiptir. Bu dönüştürmeyi yaptığınızda, tüm orijinal animasyonlarınız, geçişleriniz ve medya öğeleriniz korunur.

Bir PowerPoint sunumunu videoya dönüştürmek için önce sununuzu Windows veya Mac bilgisayarınızda PowerPoint uygulamasıyla açın.

PowerPoint sunumunuzu tamamladıktan sonra sol üst köşesinde, “Dosya” seçeneğini tıklayın.

Dosya” seçeneğine tıkladıktan sonra açılan kenar çubuğundan “Dışa Aktar”ı seçin

Dışa Aktar” menüsünde “Video Oluştur” u tıklayın.

Dışa Aktar” menüsünün sağında artık bir “Video Oluştur” bölümü göreceksiniz. Bu bölümde, video dosyanız için seçenekleri tanımlayacaksınız.

İlk olarak, “Full HD” seçeneğine tıklayarak videonuzun kalitesini seçin.

Birden fazla video kalitesi seçeneği göreceksiniz. Sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüzü seçin. Seçtiğiniz kalite ne kadar yüksek olursa, videonuzun dosya boyutunun da o kadar büyük olacağını bilin.

Kaydedilen zamanlamaları ve anlatımları videonuza dahil etmek için video kalitesi menüsünün altında “Kaydedilmiş Zamanlamaları ve Anlatımları Kullanma” seçeneğine tıklayın.

Kaydedilmiş Zamanlamaları ve Anlatımları Kullan” seçeneğini seçin. Bu seçenek griyse, bunun nedeni sununuzda kaydedilmiş herhangi bir zamanlamanın veya anlatımın olmamasıdır.

Artık her slaydın videoda ne kadar süreyle görüneceğini belirleyeceksiniz. Her Slaytta Harcanan Saniye” kutusunu tıklayın ve süreyi saniye cinsinden girin. Varsayılan olarak bu süre 5 saniye olarak ayarlanmıştır.

Ayrıca “PowerPoint Slaytlarını Birleştirme” konusuna bakabilirsiniz.

Son olarak, videonuzu oluşturmaya başlamak için “Video Oluştur” bölümünün alt kısmındaki “Video Oluştur” a tıklayın.

Bilgisayarınızın standart “kaydet” penceresi açılacaktır. Burada, videonuzu kaydedeceğiniz klasörü seçin, videonuz için bir ad yazın ve “Dışa aktar“i tıklayın.

PowerPoint sizi ana ara yüze geri götürecektir. Bu ara yüzün altında, dönüşümün ilerlemesini göreceksiniz.

Videonuz yapıldığında, bilgisayarınızda belirtilen klasörde bulacaksınız.

Ayrıca “Microsoft PowerPoint Sunuma Video Nasıl Eklenir?” konusuna bakabilirsiniz.

Hepsi bu kadar, bu şekilde sunumlarınızı bir video formatına dönüştürerek daha geniş bir kitleye sunabilirsiniz.

Umarım bu yazım size “PowerPoint Sunumunu Videoya Dönüştürme” için hızlı bir bakış sağlamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın