Windows 10 Etkinlik Geçmişinizi Microsoft’a Gönderiyor.

Windows 10, bilgisayarınızda başlattığınız uygulamaların “Etkinlik Geçmişini” toplar ve Microsoft’a gönderir. Bunu devre dışı bıraksanız veya temizleseniz bile, Microsoft’un Gizlilik Panosu hala PC’lerinizde başlattığınız uygulamaların “Etkinlik Geçmişini” gösterir.

“Microsoft, topladığımız ve yararınız için kullandığımız veriler konusunda şeffaf olan müşteri gizliliğine önem veriyor ve verilerinizi yönetmek için size kontroller veriyoruz. Bu durumda, aynı “Etkinlik Geçmişi” terimi hem Windows 10’da hem de Microsoft Gizlilik Panosunda kullanılır. Windows 10 Etkinlik Geçmişi verileri, Microsoft Gizlilik Panosunda görüntülenen verilerin yalnızca bir alt kümesidir. Gelecekteki bir güncellemede bu adlandırma sorununu ele almak için çalışıyoruz. ”
Microsoft’tan Marisa Rogers

“Etkinlik geçmişimi Microsoft’a gönder” seçeneğini devre dışı bırakmanın yanı sıra, Microsoft, tanılama veri seviyenizi “Temel” olarak ayarlamanız gerektiğini söyler. Bu, Windows 10’un uygulama kullanım geçmişini Microsoft’a göndermesini önleyecektir.Etkinlik Geçmişini Temizle altındaki “Temizle” düğmesini de tıklayabilirsiniz. Bu, teorik olarak, tüm bu verileri Microsoft sunucularından temizlemelidir. Ama görünüşe göre öyle değil.

Son olarak, Etkinlik Geçmişi ayarları sayfasındaki “Gizlilik Panosu” bağlantısını tıklayın.

Bu sizi web tarayıcınızda Microsoft’un Gizlilik Panosu sayfasına götürür . Microsoft hesabınızla ilişkilendirilmiş Etkinlik Geçmişini görmek için sayfanın üstündeki “Etkinlik Geçmişi” bağlantısını tıklayın.

Bağlı PC’de başlattığınız uygulamaların bir listesini göreceksiniz, bu PC’lerde Etkinlik Geçmişinizi devre dışı bırakmış veya temizlemiş olsanız bile. Sayfaya girdiğinizde geçmişinizin orada olduğunu göreceksiniz.

Windows 10’un varsayılan tanılama ayarı Tüm göz attığınız web siteleri ve uygulamaları ve özellikleri nasıl kullandığınız hakkında bilgi gönderdiğini söylüyor, bu nedenle bu veriler yalnızca Windows 10’un normal telemetrisi yoluyla Microsoft’a gönderilebilir. Bu seçenekleri Ayarlar> Gizlilik> Teşhis ve Geri Bildirim’de bulabilirsiniz.

Bu kafa karıştırıcı karışıklık, Microsoft’un Windows 10’un hangi verileri topladığını ve onu nasıl kontrol edebileceğinizi tam olarak açıklayamadığını vurgulamaktadır.

Meslek hayatım boyunca edindiğim bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım, bunun yanında güncel gelişmeler, Online eğitimler ve Pratik bilgileri vermeye devam edeceğim.
Cem BARUT

Bir Cevap Yazın